Смайлики
X
Вставити зображення
X
Якщо потрібно завантажити зображення з комп'ютера, користуйтесь img-host.org.ua
Вставити відео
X
завантаження
 Неввічливо поводиться на сайті, це мене ображає
 Агресивні дії або залякування
 Це брехливі та образливі слова, які не відповідають дійсності
Повідомити
Відміна

ВІХИ ІСТОРІЇ УКРАЇНИ Квітень 2017 рік.

<b>ВІХИ  ІСТОРІЇ  УКРАЇНИ      Квітень  2017 рік.</b>
І степ розстелить рушники квітчасті (Любов Геньба)

1 квітня – 110 років від дня народження Коссак-Тарнавського Зенона (1907-1939), політичного і військового діяча. Народився у м.Дрогобичі Королівства Галіції і Володимирії Австро-Угорщини, нині Львівщина. Вивчав право у Львівському ун-ті, став одним із організаторів і лідерів національно-визвольного руху у рідному краї, з 1929р. перебував на керівних посадах в Організації Українських Націоналістів, є автором 44-х правил життя українського націоналіста, в 1929р. став співзасновником Організації Народної Оборони «Карпатська Січ». Загинув у березні 1939р. у боях за Карпатську Україну проти угорських загарбників.

2 квітня – 110 років тому народився Данилишин Дмитро (1907-1932), учасник національно-визвольного руху. Народився у м Трускавець Львівщини, з юних літ належав до пластового куреня ім. Івана Богуна, входив до бойової групи Організації Українських Націоналістів, брав участь у здійсненні атентатів, експроприаційних акцій. Був засуджений польським режимом до страти, його останніми словами були: «Мені дуже жаль, що я можу лише раз вмерти за Україну».

5 квітня – минає 120 років від народження Бжеського Романа Степановича (1897-1982), державного діяча, організатора українського війська, дослідника української історії, літературознавця, журналіста. Народився у м.Ніжині Чернігівщини, сповідуючи ідею незалежності України, з юних літ поринув у вир політичної та військової боротьби, з постанням Української Народної Республіки працював на різних урядових посадах. Після поразки визвольної боротьби перебував на еміграції, спершу у Західній Європі, останнім місцем прихистку стало м.Детройт, США. Серед значного творчого, наукового спадку є ґрунтовні дослідження про Т.Шевченка, Л.Українку, гетьмана І.Мазепу, нариси з історії визвольного руху, курси з українського націоналізму, публікації про Голодомор.

6 – 8 квітня 1917 року у Києві відбувся Всеукраїнський національний конгрес – найважливіша подія початкового етапу Української революції, перший представницький форум українського руху, який перетворив Українську Центральну Раду на загальноукраїнський орган. Конгрес одностайним голосуванням підтвердив обрання Головою УЦР Михайла Грушевського, а також обрав його замісниками Володимира Винниченка, та Сергія Єфремова.

12 квітня – 150 років від дня народження Колесси Олександра Михайловича (1867-1945), літературо- і мовознавця, педагога, громадсько-політичного діяча, дійсного члена Наукового Товариства ім.Т.Шевченка. Народився у с.Ходовичі, нині Стрийського р-ну Львівщини, освіту отримав у Львівському ун-ті. .Досліджував пам’ятки давньоукраїнської писемності, фольклор, творчість Т.Шевченка. Став співзасновником Загальної Української Ради у Відні, Українського Вільного Університету у Мюнхені, є автором пісні «Шалійте, шалійте, скажені кати».

13 квітня – минає 130 років від народження Кавалерідзе Івана Петровича (1887-1978), скульптора, кінорежисера, драматурга, сценариста, художника кіно. Народився на х.Алданський, нині Роменського р-ну Сумщини, навчався у Петербурзькій академії мистецтв, вдосконалювався у Франції. Створив пам’ятники Т.Шевченку, Г.Сковороді, Я.Мудрому, Б.Хмельницькому і ін., поставив фільми «Коліївщина», «Наталка Полтавка», «Григорій Сковорода» і ін.

18 квітня – 120 років від дня народження Крушельницького Маркіяна Михайловича (1897-1963), актора, театрального режисера, педагога, вченого. Народився у с.Пилява Бучацького р-ну Тернопільщини, отримав філософську освіту у Празькому ун-ті. Став одним із фундаторів українського театрального мистецтва, працював разом з Лесем Курбасом, очолював театр ім.І.Франка, був неперевершеним у ролях Мартина Борулі, Богдана Хмельницького тощо.
20 квітня – 280 років тому пішов з життя Лаврентій Горка (~1671-1737), освітній і церковний діяч, поет, просвітитель. Народився у м.Львові, закінчив Києво-Могилянську академію, перейшов на викладацьку діяльність, написав курс поетики. У 1713р. став ігуменом Видубицького монастиря, створив трагікомедію «Йосиф – патріарх», це була сатира на українське панство, писана книжною та розмовною українською мовою, мав велику бібліотеку.

– 140 років від народження Агапіїва Всеволода Миколайовича (1877-1948), військового діяча, генерал-хорунжого Армії Української Народної Республіки. Народився у Владикавказі – Південна Осетія, належав до дворян, закінчив Миколаївську академію Генштабу, учсник ІСвітової війни, з 1918р. на різних посадах в Армії Української Народної Республіки, віддано служив українській справі. Після поразки визвольних змагань емігрував до Польщі, далі – до Франції.

21 квітня – 140 років тому народився Бабенко Василь Олексійович (1877-1955), археолог, краєзнавець, етнограф, педагог. Народився у м.Вовчанську Харківщини, отримав педагогічну освіту, вчителював, одноразово досліджував археологію та етнографію Південної України та Слобожанщини, заснував у м.Вовчанську музей старожитностей, співпрацював з видатними вченими Д.Яворницьким, Д.Багалієм, П.Єфименком та ін. У 1900р. біля с.Верхній Салтів, тоді Вовчанського повіту, виявив катакомбні поховання, городище та фортецю раннього Середньовіччя, які за доводами вченого належали до пам’яток хазарської культури VII-IX століть.

22 квітня – 150 років від дня народження Корнієнка Василя Онисимовича (1867-1904), живописця, графіка. Народився у с.Мануйлівка Бердянського повіту, нині Приморський р-н Запорізького краю, малював з дитинства, закінчив Петербурзьку академію мистецтв. Здійснив ілюстрації до «Енеїди» І.Котляревського, до творів інших митців, є автором картин «В’їзд Богдана Хмельницького до Києва», «Біля корчми», «Козак Голота і татарин» і ін.

23 квітня – 1657 року пішов з життя Косів Стефан Адамович (~1600р. н.), письменник, церковний діяч, православний Митрополит Київський, Галицький та всієї Руси. Народився у Вітебському воєводстві, навчався у закладах міст Вільно, Любліна, Замостя, вчителював у Львівській братській школі. Мав чернече ім’я Сильвестр, був учнем і соратником Петра Могили, разом з ним створював Києво-Могилянський колегіум. Митрополит надихав Богдана Хмельницького вести війну за державність України, протистояв Переяславським трактатам з Московщиною і угодам з Польщею, а також втраті Київською Митрополією своїх прав. Є автором ґрунтовних богословських творів. Із-за перелічених чеснот був повністю замовчуваний у обширі владарювань московства – церковного і світського.

24 квітня – минає 120 років від народження Гренджи-Донського Василя Степановича (1897-1974), поета, прозаїка, драматурга, публіциста, громадсько-культурного і політичного діяча. Народився у с. Волове на Бойківщині, нині селище Міжгір’я – райцентр Закарпаття. З ім.’ям В.Гренджи-Донського пов’язані становлення і розвиток нової української літератури та національного відродження на Закарпатті, він став одним із творців держави – Карпатської України (1938-39рр.), є автором збірок «Шляхом терновим», «Золоті ключі», «»Місячні груні», «Тобі, рідний краю» і ін., а також історичних драм, повістей, мемуарів.

25 квітня – 110 років від дня народження Трублаїні Миколи Петровича (1907-1941), письменника, журналіста. Народився у с.Вільшанка, нині Крижопільського р-ну Вінничини, займався журналістикою, здійснив декілька подорожей у складі експедицій у тропіки та до Арктики, є автором багатьох збірок захоплюючих оповідань для дітей та юнацтва, серед них «Крила рожевої чайки», «Хатина на кризі», «Шхуна Колумба» і ін., вважається романтичним капітаном дитячої літератури.

28 квітня – 70 років тому розпочато операцію «Вісла» (1947), злочинний захід комуністичних режимів Польської Народної Республіки, Совєтського Союзу, Чехословацької Республіки – проти українського населення на окупованих Польщею у минулі століття споконвічних українських етнічних землях Лемківщини, Посяння, Підляшшя і Холмщини, який полягав у насильницько-терористичному переселенні, тобто депортації людності у західні та північні креси Польської держави, які до 1945р. належали нацистській Німеччині – в цілях придушення українського руху Опору на Закерзонні. Масові при цьому вбивства, покалічення, нищення українських родин вказують і на - етнічну чистку.

– минає 250 років від народження Веделя Артема Лук’яновича (1767-1808), композитора, диригента, співака, скрипаля, педагога. Народився у м.Києві, освіту отримав у Києво-Могилянській академії, став творцем багатоголосної церковної музики, написаної на слова псалмів. Його твори є глибоко національні – від української побожності і пісенної культури. Переслідувався московським «набожним» царизмом, майже 100 років твори були під забороною, але широко розповсюджувалися у рукописах.

У квітні 120 років тому народився Голик-Залізняк Мефодій Фокич (1897-1923), військовий діяч Української Народної Республіки, повстанський отаман Холодного Яру у боротьбі проти загарбництва московсько-більшовицьких червоних бандформувань. Народився у с.Єлизаветградка, нині, Олександріївського р-ну Кіровоградщини, очолював Чигиринський полк Холодноярівської Республіки. У вересні 1922р. був схоплений червоними карателями, загинув під час повстання у Лук’янівській в’язниці, реабілітований у 2016 році.


О. Змієвський, В. Пилипенко, товариство «Просвіта», м. Бердянськ, Запорізький край, Україна,
/proberdyansk.wordpress.com/
0

Щоб коментувати на сайті, авторизуйтесь через сайт або
FACEBOOK
.
Онлайн: 1