Смайлики
X
Вставити зображення
X
Якщо потрібно завантажити зображення з комп'ютера, користуйтесь img-host.org.ua
Вставити відео
X
завантаження
 Неввічливо поводиться на сайті, це мене ображає
 Агресивні дії або залякування
 Це брехливі та образливі слова, які не відповідають дійсності
Повідомити
Відміна

ВІХИ ІСТОРІЇ УКРАЇНИ. Жовтень, 2017 рік.

ВІХИ  ІСТОРІЇ  УКРАЇНИ.   Жовтень, 2017 рік.
Земле, щастя ти святе, Про кожного дбаєш.

1 жовтня – 1727 року гетьманом Лівобережної України обрано Данила Апостола (1654-1734). Подія відбувалася у м.Глухові на козацькій раді. Новообраний гетьман мав вік 73-х років, до того 43 роки очолював Миргородський полк, був людиною поміркованою, дипломатичною, але наполегливою і являв собою новий тип гетьмана. Будучи господарем, з його ініціативи почали заселятись вільні і необжиті землі, він заохочував до праці селян і твердо стояв на захисті їхніх інтересів. Гетьман домігся послаблення присутності московства в Україні.

– минає 120 років від дня народження Поліщука Валер’яна Львовича (1897-1937), письменника, поета, літературного критика, публіциста. Народився у с.Більче, нині Демидівського р-ну Рівненщини, навчався у Кам’янець-Подільському державному ун-ті, працював у періодичних виданнях. З 1921р. мешкав у м.Харкові, належав до літоб’єднань «Гарт», «Авангард». У творчому доробку митця збірки поезій «Вибухи сили», «Книга повстань», «Сонячна міць» і ін., всього з прозою, публіцистикою було видано 50 книг творів. 23 квітня 1932р. кремлівський більшовицький каганат диктатурно створив так зв. Всесоюзну спілку письменників на чолі з М.Горьким, з суворим підпорядкуванням московському центру, а всі, хто у творчості орієнтувався на Захід – були приречені на знищення. На початку 1938р. разом з великою групою українських митців отримав комуністичну кару – кулю в потилицю.

2 жовтня – 120 років тому народився Мосендз Леонід Маркович (1897-1948), поет, прозаїк, есеїст. Народився у Могилеві-Подільському, нині Вінничини, закінчив учительську семінарію, з постанням Української Народної Республіки перебував у її війську. У 1922р. емігрував до Чехословаччини, продовжив освіту в Українській господарчій академії в Подєбрах, згодом захистив ступінь доктора з нафтопереробки, працює за фахом, одноразово викладав та займався творчою працею. У доробку митця збірки поезій, новел і оповідань, роман «Останній пророк», поеми «Вічний корабель», «Волинський рік», тощо. Останні роки мешкав у м.Бльоме в Швейцарії.

6 жовтня – 160 років від дня народження Світославського Сергія Івановича (1857-1931), маляра-пейзажиста, карикатуриста. Народився у м.Києві, освіту здобув у Московському училищі живопису, скульптури і архітектури, був художником-ліриком, майстром поетичного пейзажу. Його роботи мали національне спрямування, це «Дніпрові пороги», «Весна на хуторі», «Миргород» і ін. Працював і в галузі сатиричної графіки, друкувався у сатиричному журналі «Шершень». У 1900р. на Всесвітній виставці у Парижі за картину «Дворик» отримав бронзову медаль. Жив і творив у рідному місті.

– 140 років тому народився Бурячок Іван Мартинович (1877-1936), художник театру, живописець, графік. Народився у с.Лозувата, нині Липовецького р-ну Вінничини, освіту здобув у Київській художній школі та в Краківській академії мистецтв. У 1906р. став співзасновником популярного сатиричного журналу «Шершень» у м.Києві, був головним художником театрів М.Садовського та ім.М.Заньковецької, займався книжною графікою, писав портрети і пейзажі, це полотна «Дозріле жито, «Мала батьківщина», портрети М.Лисенка, Т.Шевченка і ін., є автором ілюстрацій «Енеїди» І.Котляревського, байок Л.Глібова.

11 жовтня – минає 90 років від народження Бойчука Богдана Миколайовича (1927-2017), поета-модерніста, прозаїка, перекладача, літературного критика. Народився у с.Бертники, нині Монастирського р-ну Тернопільщини, в 1944р був вивезений відступаючими німцями до Німеччини на примусові роботи, звідки в 1949р. переїхав до США, де активно включився у літературне життя, це поетика, проза, драматургія, переклади; у царині поетики відійшов від традиційного римування Особливе місце у творчому доробку займає п’єса «Голод» про голодомор 1932-33рр. Стрижнем творчості митця став гуманістичний захист людини, уваги до інтенсивного духовного життя особистості. Входив до Нью-Йоркської групи поетів. Збагатив українську літературу численними перекладами.

13 жовтня – 160 років від дня народження Конощенка Андрія Михайловича (1857-1932), фольклориста-музикознавця. Народився у с.Обознівка, нині Кіровоградщина, навчався у Петербурзькому гірничому ін-ті, за участь в українському русі був висланий до Херсону, де зорганізував і очолив українську громаду, став співвидавцем збірника «Степ», будучи художником-аматором, організовував виставки. У період Поставання Української Народної Республіки очолив Херсонську губернську управу. З 1927р. перебував у складі етнографічної комісії, збирав фольклорні пісенні скарби українського народу на Кіровоградщині, Київщині, Полтавщині і Одещині. За це у 1929р. репресивний московський режим причислив дослідника до міфічної «Спілки визволення України», але, з огляду на вік, кару обмежив виселенням із помешкання у нежитлове приміщення. Кононенком А. було зібрано біля тисячі українських пісень.

– 130 років тому народився Мишуга Лука Теодорович (1887-1955), історик, державний і громадський діяч, юрист, журналіст. Народився у с.Новий Витків, Радехівського р-ну Львівщини, правничу освіту здобув у Віденському ун-ті. У період поставання Західноукраїнської Народної Республіки працював в урядових структурах, зокрема і в закордонних. В 1921р. за дорученням уряду ЗУНР виїхав до США, де активно включився в українське організоване життя, це видавнича діяльність в українських часописах, став співорганізатором Об’єднання українських організацій в Америці (1922р.), Українського конгресового комітету Америки (1940р.), є автором низки наукових праць.

14 жовтня – виповнюється 75 років з часу створення Української Повстанської Армії (1942р.), збройної потуги українського народу в умовах ІІ Світової війни та повоєнні роки проти німецьких, московських і інших загарбників – для здобуття, відновлення державності України. Чисельність війська складала понад 100 тисяч осіб, визначними командувачами УПА стали Василь Івахів, Дмитро Клячківський, Роман Шухевич, Василь Кук.

17 жовтня – 1987 року у м.Львові створено Товариство Лева, засноване групою національно свідомої молоді в умовах комуністичної партійної монополії, організатори мали на меті брати активну участь в процесах національного відродження, у розвитку громадянського суспільства. Перші акції Товариства були спрямовані на відродження народних традицій, впорядкування цілеспрямовано занедбаних комрежимом пам’яток архітектури, на активізацію української музичної культури.

20 жовтня – 130 років від дня народження Заклинського Ростислава Романовича (1887-1974), історика, письменника, педагога, фольклориста, музеєзнавця, доктора права. Народився у м.Станіславові, нині Ів.Франківськ, здобув правничу освіту у Віденському ун-ті, працював за фахом а також у низці редакцій часописів. У період поставання Західноукраїнської Народної Республіки перебував у лавах Українських Січових Стрільців. З 1924р. викладав у вищих навчальних закладах, очолював Київський історичний музей. У 1933р. безпідставно був висланий до Сибіру, згодом відбував каторгу на Біломорканалі. З 1948р. вчителював у школах Станіславщини та Львівщини. Є автором дослідницьких праць про І.Франка, Ю.Федьковича, М.Черемшину.

24 жовтня – 150 років тому народився Біляшівський Микола Федотович (1867-1926), археолог, етнограф, мистецтвознавець, громадський діяч. Народився у м.Умані, нині Черкащина, освіту здобув у Київському ун-ті, присвятив своє життя дослідженню археологічних пам’яток на теренах України часів неоліту, трипільської культури, скіфської та слов’янської доби, власним коштом видавав «Археологічний літопис Південної Росії» (в імперії у науковому вжитку, і не тільки, слово «Україна» було під забороною), став співзасновником Київського товариства охорони пам’яток старовини і мистецтв, яке діяло на всіх українських землях. Є автором численних праць з музейництва, археології, нумізматики.

25 жовтня – 1657 р. гетьманом України було обрано Івана Виговського, за Богдана Хмельницького був генеральним писарем, тобто главою уряду. Під його орудою 7-9 липня 1659 р. відбулася Конотопська битва – найбільша на ті часи у світовій історії – в якій повністю було знищено загарбницьке московське військо, яке сунуло на Україну.

У жовтні–листопаді 1937р., тобто 80 років тому комуно-московський людоїдний режим здійснив масові багатотисячні розстріли своїх жертв… з нагоди 20-ої річниці жовтневого заколоту. Забито було приблизно 10 тисяч осіб, вбивства чинилися в лісистій місцевості Сандармох, що поблизу м.Повенець, (на анексованій московитами землі у великого князівства Фінляндія у ХVІІІ ст.). Серед страчених був квіт української нації – майстри мистецтв, вчені, це Микола Зеров, Лесь Курбас, Марко Вороний, Антін Крушельницькій, Валер’ян Підмогильний, Микола Куліш і ін.

Сиріч минає 390 літ від народження Ясинського Варлаама (1627-1707), церковного діяча, митрополита. Народився на Берестейщині, був вихованцем Київського колегіуму, продовжив навчання у Західній Європі, здобув ступінь доктора філософії. Прийняв чернечий постриг у Києво-Печерській лаврі. Згодом очолив рідний навчальний заклад, став настоятелем Лаври, у 1690р. був обраний митрополитом. Відстоював непідлеглість Київської митрополії – Москві, сам відмовився отримати звідти наставлення , обмежував перетягування вихованців Академії на викладацтво та церковні посади в Московщину. За митрополита Варлаама Акакдемія набула найвищого розвитку й отримала титул Могилянсько-Мазепинська. Владика є автором багатьох послань, полемічних трактатів, віршів.


О. Змієвський, В. Пилипенко, товариство «Просвіта», м. Бердянськ, Запорізький край, Україна,
/proberdyansk.wordpress.com/
0

Щоб коментувати на сайті, авторизуйтесь через сайт або
FACEBOOK
.
Онлайн: 1