Смайлики
X
Вставити зображення
X
Якщо потрібно завантажити зображення з комп'ютера, користуйтесь img-host.org.ua
Вставити відео
X
завантаження
 Неввічливо поводиться на сайті, це мене ображає
 Агресивні дії або залякування
 Це брехливі та образливі слова, які не відповідають дійсності
Повідомити
Відміна

Свято української думки, слова і чину!

Свято української думки, слова і чину!Свято української думки, слова і чину!
“ПРОСВІТІ“ – 150 літ!

Від Трохима Зіньківського до потужного сучасного просвітницького руху у Бердянську.


В Україні на державному рівні протягом 2018 року відзначається 150-та річниця з з часу створення культурно-освітньої громадської організації “Просвіта”, з лав якої вийшли видатні вчені, письменники, на її базі створювались українські наукові школи, культурницькі осередки. Саме і її діяльність у складні часи обумовила збереження та розвиток української мови, культури і наукової думки.
21 вересня за сприяння Бердянської міської влади просвітяни міста також відзначили 150-річчя Всеукраїнського товариства “Просвіта” імені Тараса Шевченка. У потужному просвітницькому русі з метою популяризації і утвердження української мови, культури і історії України об’єднались науковці, освітяни, працівники культури, військові, волонтери, ветерани АТО, громадські організації національно-патріотичного спрямування: “Українська громада”, "Рух захисту української мови", “Легіон Свободи”, “Яворина”, “Сокіл”, Товариство по вивченню української мови і Українське вільне козацтво.

У програмі меморіальних, урочистих і тематичних заходів 21 вересня було наступне.
Зранку відбулось вшанування загиблих бердянців за свободу і незалежність України і покладання квітів до стенду “Герої не вмирають” (міськвиконком), меморіальної дошки (ЗОШ № 9) Трохима Зіньківського, до пам′ятників і могил братів Зіньківських , бюсту Т.Г. Шевченка (БДПУ). У Центральній бібліотеці відбулась зустріч членів товариства «Просвіта», вчителів історії ЗОШ і гімназій міста, працівників Центральної бібліотечної системи, студентів – з кандидатом історичних наук, директором Запорізького науково-дослідного Центру “Спадщина” Юрієм Щуром з питань історичного шляху Товариства, діяльності ОУН і УПА у Запорізькому краї та на Бердянщині.

Просвітяни взяли також участь у зустрічі з волонтерами ГО «Наші Атланти» (БДПУ), у відкритті і освяченні нового храму Української Греко-Католицької Церкви по вул. Адама Міцкевича, 37А,
Під час просвітницьких тематичних заходів відбулись авторські презентації нових книг:
засновники ГО «Наші атланти» Степан Герилів і Анетта Омельченко представили 4-ту книгу про волонтерську діяльність;
-науковець із Запоріжжя Юрій Щур – свою чергову книгу про діяльність ОУН і УПА у Запорізькому краї і на Бердянщині;
-доктор педагогічних наук, професор, учасник Революції Гідності Ганна Токмань - книгу про Майдан і події під час Революції Гідності;
- заступник голови осередку «Просвіти» Олександр Змієвський розповів про свою книжку "Імена, поверненні із забуття" щодо злочинів комуністичного режиму проти України.
Завершились ювілейні заходи у художньому музеї ім. Й.Бродського, де були проведені урочисті збори і святковий концерт за участю науковців, журналістів, краєзнавців з Києва, Київської області, Дніпра, Запоріжжя і Бердянська. Взяли участь також представники міської влади, працівники бібліотек, вчителі української мови міських навчальних закладів, студенти і громадськість. Учасники заходу заспівали Державний Гімн України та вшанували хвилиною мовчання загиблих захисників всіх поколінь за свободу і незалежність України.
Виступаючі на урочистих зборах науковці-просвітяни, які відроджували у 90-х роках товариство “Просвіта” на Бердянщині: доктор філологічних наук, професор Сидір Степанович Кіраль, доктор педагогічних наук, професор Ганна Леонідівна Токмань, депутат 3-х попередніх скликань Бердянської міської ради Василь Іванович Кайда, просвітяни: Володимир Пилипенко, Олександр Змієвський, Віталій Майборода, Іван Іванченко, - згадували Трохима і Костянтина Зіньківських, Івана і Петра Гончаренків, Василя Кравченка, Миколу Холявко, Емілію Волоцьку і інші імен подвижників національної справи, які жертовно працювали на українській ниві, проявляли справжній героїзм і самовідданість у національно-визвольній боротьбі, формуванні національної свідомості, вихованні патріотизму, гартуванні українського духу.

Сидір Кіраль і Ганна Токмань розповіли, як упродовж сімдесятирічного більшовицького режиму компартійні ідеологи робили все, аби вилучити з серця народу, витравити з його душі народні свята, обряди, звичаї, свідомо зневажали те національне багатство, яке передавалося з покоління в покоління століттями й було тим міцним ґрунтом, який не дав згинути українцям як нації. Втрата рідної мови у значній частині українців, що проживають на Бердянщині і перехід їх на російську мову були наслідками методичного і системного викорінення української мови, як мови українців, українського народу. Суспільство було деморалізоване трьома ста роками жорстокої системної русифікації, голодоморами, політичними репресіями і системним нищенням національної еліти. То ж просвітницька діяльність по відродженню української мови для громадян – це справа свята і шляхетна. На жаль, байдужість, слабкість духу і досі штовхає частину українців у Бердянську відмовлятись від мови своїх дідів і прадідів, своєї землі. Науковці подякували просвітянам Бердянська за продовження славних традиції своїх попередників, за самовіддану нелегку працю по відродженню і збереженню наших національних традицій, Побажали і надалі вести активну просвітницьку роботу задля утвердження Української держави, її культури і мови, європейських демократичних цінностей.

Ведуча урочистих зборів освітянка Наталя Єрмак і працівник бібліотеки Олена Буркут під час презентації щодо практичних справ потужного просвітницького руху Бердянська розповіли і показали на великому екрані світлини з різноманітних національно-патріотичних заходів у навчальних закладах, бібліотеках, у музеях, на площах, у культових спорудах УПЦ КП, УГКЦ, РКЦ з нагоди державних, професійних свят, пам’ятних подій – до Дня Соборності України, Дня пам’яті Героїв Крут, Дня Незалежності України, Дня української писемності і мови, Дня захисника України, Дня добровольця, Дня Українського козацтва, Шевченківських днів, річниці Української Повстанської армії, до Дня вшанування памяті жертв голодоморів і політичних репресій та інші; про проведення просвітянами безкоштовних курсів української мови для дорослого населення, про встановлення громадськістю пам’ятних знаків жервам політичних репресій і голодомору, великого банеру на автовокзалі «Слава Україні! Героям Слава!»; про проведення просвітницьких автопробігів з нагоди річниць Степана Бандери, Романа Шухевича і Євгена Коновальця та інш.

Молитву за Україну, «Щедрик» М.Леонтовича виконала акапельно Народна хорова капела “Промінь” – художній керівник, ветеран «Просвіти» Іван Іванченко. Після чого весь зал співав з капелою пісню «Червона рута».
Виступаючі: професор Ігор Лиман, лідери національно-патріотичних організацій Микола Тюркеджи, Ольга Войникова, Віталій Козлов, Олена Нюкало закликали до єдності української еліти Бердянська і пообіцяли і надалі популяризувати і боронити українську мову, відроджувати українську національно-патріотичну свідомість.
Під час виступу голова міського громадського осередку «Просвіти» Володимир Пилипенко наголосив, що найголовніша ідея Шевченка це усвідомлення того, що тільки у рідній хаті, рідній державі може бути щастя й воля. Саме ці ідеї Тараса Григоровича лягли в основу діяльності «Просвіти», яка була створена 150 років тому. Саме і в «Просвіті» кувалися кадри борців за волю України, захисників держави.
Тому ми кличемо всіх до «Просвіти», будувати українську державу, усвідомлюючи свою велику місію та відповідальність перед нашими нащадками. Пишаємося своєю мовою і геніями українського слова! Пам’ятаємо, що ми славні нащадки запорожців. Віримо, незважаючи ні на що, що ми збережемо свою мову, тому що у нас є своя держава, у нас є великі історичні приклади відродження українського етносу, і в наші груди б’є попіл мільйонів слов’ян, що загинули тільки за те, що називали себе Українцями і говорили Українською мовою! Сьогодні це є наш великий обов’язок перед пам’яттю наших предків і перед майбутнім наших дітей і онуків!
Будемо і надалі стояти на сторожі української мови, духовності, культури, всебічно сприяти національній єдності, відродженню українських традицій, будити національну гідність і свідомість! Просвітянин – це стан душі. Будьмо гідними цього високого звання!

Від Бердянської міської влади привітали просвітян: представник відділу організаційної роботи та внутрішньої політики Ігор Зубрицький, завідувач методичним кабінетом міського відділу освіти Наталя Скиртач і директор ЦБС, волонтер української армії Галина Гусак. Посадовці передали активним просвітянам пам’ятні подарунки від міського голови Володимира Чепурного (фотоальбом "190 фактів про Бердянськ"), побажали міцного козацького здоров′я, незламності українського духу і натхнення на просвітницькій ниві.
А також подякували науковцям, громадськості, працівникам освіти і культури за спільну підготовку і реалізацію Програми розвитку і функціонування української мови у м. Бердянську на 2017-2020 роки (Рішення міської ради від 27.04.2017 № 25). Реалізація Програми сьогодні забезпечує поширення функцій та сфер застосування державної мови, розвиток української культури в усіх її проявах, формування цілісного національного інформаційно-культурного простору.

Від оргкомітету дякуємо Бердянському міському голові Володимиру Чепурному, ректору БДПУ Ігорю Богданову, керуючому справами виконкому Ользі Кочубей і директору художнього музею Марині Бучакчийській за сприяння, організаційне і технічне забезпечення урочистостей. А також звертаємося з проханням вирішити позитивно наші пропозиції, які будуть викладені в окремомому зверненні щодо проведення реставрації надгробного пам’ятника Трохиму Зіньківському, фінансування 4-х томного його видання, щодо встановлення в Бердянську пам’ятника Тарасу Шевченку, сприяння в облаштуванні Українського дому та інших просвітницьких питань

З повагою, група з підготовки і проведення ювілею Просвіти у м. Бердянську: Володимир Пилипенко, Сидір Кіраль, Ганна Токмань, Віталій Майборода, Олександр Змієвський, Микола Тюркеджи, Степан Герилів, Василь Бокач, Ігор Зубрицький.
0

Щоб коментувати на сайті, авторизуйтесь через сайт або
FACEBOOK
.
Онлайн: 1