Смайлики
X
Вставити зображення
X
Якщо потрібно завантажити зображення з комп'ютера, користуйтесь img-host.org.ua
Вставити відео
X
завантаження
 Неввічливо поводиться на сайті, це мене ображає
 Агресивні дії або залякування
 Це брехливі та образливі слова, які не відповідають дійсності
Повідомити
Відміна

ВІХИ ІСТОРІЇ УКРАЇНИ. Жовтень 2018р.

ВІХИ ІСТОРІЇ УКРАЇНИ. Жовтень 2018р.
Я славлю злотокосу осінь, / де смуток мій – немов рубін…
Михайло Драй-Хмара

1 ч. – 160 років тому народився Кащенко Адріан Феофанович (1858-1921), письменник. Народився на х.Веселому (не зберігся), нині це Вільнянський р-н Запоріжчини, Попри життєві поневіряння, свої глибокі душевні запити задовольняв письменством, став відомим історичним повістярем про славне минуле рідного краю, це «Над Козацьким порогом», «Гетьман Сагайдачний», «Оповідання про славне Військо Запорозьке низове» і ін.. У період московського тоталітаризму був повністю замовчуваний.

2 ч. – 280 років тому засновано Переяславський колегіум (1738), середній навчальний заклад у м.Переяславі, нині Переяслав-Хмельницький, де готувалися вчителі початкових шкіл, службовці, служителі православної церкви тощо, і був покликаний протистояти насильницькому покатоличенню та полонізації української людності Правобережжя. У 1753р. в ньому викладав Григорій Сковорода. З відкриттям у 1800р. класу богослов’я набув статусу духовної семінарії.

4 ч. – минає 150 літ від народження Студинського Кирила Йосиповича (1868-1941), мовознавця, фольклориста, письменника, літературознавця, громадського діяча. Народився у с.Кип’ячка на Тернопільщині, навчався у Львівському і Віденському ун-тах. Є автором понад 500 праць з літературознавства, з фольклору, з української літератури тощо, писав поезії і оповідання. Піддавшись більшовицькій пропаганді, спершу переїхав до Києва, потім повернувся до вже підрадянського Львова, урешті, був знищений під час примусової евакуації у 1941р.

6 ч. – 120 років від дня народження Опришка Миколи Васильовича (1898-1941), диригента, бандуриста. Народився в с.Рогозові, нині Бориспільського р-ну Київщини, в родині священика. Успадкувавши від батька потяг до гри на народних інструментах, закінчив Державний музично-драматичний інститут ім..М.Лисенка по класу гри на бандурі, керував ансамблями бандуристів, організовував нові колективи, уклав підручника «Школа гри на бандурі». Але подальші обставини: переслідування московським тоталітаризмом, участь у збройному протистоянні недавніх союзників – коричневого нацизму з червоним рашизмом, привели до загину не вповні розкритого таланту, до забуття.

6 - 26 ч. – 1648 року тривала облога м Львова – козацьким та татарським військом у національно-визвольній війні українського народу проти польського гніту на чолі з Богданом Хмельницьким. Уперше в історії було здобуто неприступну фортецю Високий Замок. Цій визначній події передували переможні битви під Жовтими Водами, Корсунем, також в результаті селянських повстань було звільнено від лядської неволі Київське, Брацлавське, Чернігівське і частково Подільське воєводства.

8 ч. – 1938 року сформовано Раду Міністрів Підкарпатської Русі – перший автономний уряд. Цьому передувала вимога Русинсько-української Народної Ради Карпатської України до уряду Чехо-Словаччини про надання статусу автономії. Подальша послідовна боротьба карпатських українців увінчалася проголошенням у березні 1939р. повної державної самостійності Карпатської України на чолі з Августином Волошиним.

13 ч. – 130 років тому народився Калинович Михайло Якович (1888-1949), санскритолог, літературознавець, академік. Народився у с. Жахнівці, нині Тиврівського р-ну Вінничини, навчався у Петербурзькому і Київському ун-тах. Окрім дослідження санскриту, історії стародавньої індійської літератури, став найвідомішим у словниковій справі. Виданий у 1948р. в умовах московського тоталітаризму черговий «Російсько-український словник», називав «російсько-російським».

14 жовтня – свято Покрови Пресвятої Богородиці і свято великих історичних потуг України:
День Українського козацтва,
День Української Повстанської Армії,
День захисника України.

16 ч. – минає 100 років від народження Підсухи Олександра Миколайовича (1918-1990), поета, прозаїка, драматурга, перекладача, педагога. Народився у с. Ніжиловичі, нині Макарівського р-ну Київщини, навчався у Харківському педінституті, відбув німецько-радянську війну, викладав у вишах, був на редакційній праці. Є автором віршованого роману «Поліська трилогія», збірки поезій «Материн заповіт», поетичного циклу «Канадський зошит» і ін.

17 ч. – 310 років від дня народження архієпископа Амвросія (1708-1771), у миру Зертис-Каменський Андрій Степанович. Народився у м.Ніжині на Чернігівщині, освіту здобув у Київській і Львівській духовних академіях, займався викладанням, очолював духовні заклади, був одним з найосвіченіших людей. В умовах одержавлення Московської церкви, загарбання нею Київської Митрополії, перебував у розпорядженні царів-імператорів, загинув від нападу москвинів під час епідемії чуми у Москві.

18 ч. – 150 років тому народилася Ярошинська Євгенія Іванівна (1868-1904), письменниця, перекладач, етнограф, фольклористка, педагог, громадська діячка. Народилася у с.Чуньків, нині Заставнівського р-ну Чернівеччини. Після отримання гімназійної освіти вчителювала і одноразово збирала фольклорні скарби свого народу. У доробку письменниці повісті, оповідання, нариси, дитячі твори, фольклорно-етнографічні розвідки, збірки народних пісень. Є авторкою повісті «Перекинчики».

18 ч. – виповнюється 110 літ від народження Гординської-Каранович Дарії Ярославівни (1908-1999), піаністки, педагога, громадської діячки. Народилася у м.Коломиї, нині Івано-Франківщина, мистецьку освіту здобула у закладах міст Львова та Відня. З 1930 по 1945рр. давала концерти в країнах Заходу з програмою української музики композиторів Л.Ревуцького, В.Барвінського, і ін. З 1951р
проживала в США, викладала в Українському музичному інституті Америки, очолювала його філію у Філадельфії. У 1999р. приїздила з концертами до рідного Львова.

18 ч. – 1918 року у Львові постала Українська Національна Рада– вищий законодавчий орган Західно-Української Народної Республіки. До складу Ради, яка нараховувала 150 представників, ввійшли депутати бувшого австрійського парламенту від краю та крайових сеймів Галичини і Буковини, а також представники єпископату, українських партій, молоді, національних меншин, видатні науковці. Наступного дня було проголошено Прокламацію УНР про створення української держави на українських етнічних землях, що перебували у складі Австро-Угорщини.

19 - 26 ч. – 1848 року відбувся Собор руських учених у м.Львові – перший просвітницький з’їзд у Галичині за участю 118 науковців, громадських і культурних діячів, духовних осіб. Було вироблено рішення про заснування господарського та історичного товариств, про охорону пам’яток історії та культури, видання популярного підручника з історії України, а також накреслено широку програму організації української науки і народного шкільництва, чим мала займатися заснована «Галицько-Руська матиця».

21 ч. – 80 років від дня народження Балея Вірка Петровича (1938), композитора, педагога, диригента, піаніста. Народився у м.Радехові на Львівщині, у 1949р. емігрував до США, де здобув музичну освіту, викладав музику у вишах. Уперше там виконав твори українських композиторів Б.Лятошинського, Л.Грабовського і ін. Став продюсером і автором музики до кінофільмів «Молитва за гетьмана Мазепу», «Лебедине озеро. Зона» режисера Ю.Іллєнка. Є організатором міжнародних фестивалів української музики.

25 ч. – 110 років тому народився Чепурний Дмитро Іванович (1908-1944), поет, драматург. Народився у м.Бровари Київщини. Писав поезії для дітей, робив переклади. Спершу працював на будовах «соціалізму», після навчання – на редакційній роботі. Є автором збірок «Наша молодість цвіте», «Зустрічі весни» і ін. У 1937р. звинувачений «драматургами» московсько-більшовицької опричнини у «контрреволюційній націонал-фашистській, троцькістсько-зінов’євській терористичній організації. Загинув у комуністичному концтаборі.


О.Змієвський, В Пилипенко, тов. «Просвіта», м.Бердянськ, Запорізький край, Україна, /proberdyansk.wordpress.com/
0

Щоб коментувати на сайті, авторизуйтесь через сайт або
FACEBOOK
.
Онлайн: 1