Смайлики
X
Вставити зображення
X
Якщо потрібно завантажити зображення з комп'ютера, користуйтесь img-host.org.ua
Вставити відео
X
завантаження
 Неввічливо поводиться на сайті, це мене ображає
 Агресивні дії або залякування
 Це брехливі та образливі слова, які не відповідають дійсності
Повідомити
Відміна

ВІХИ ІСТОРІЇ УКРАЇНИ. Квітень 2019 рік.

ВІХИ  ІСТОРІЇ  УКРАЇНИ. Квітень 2019 рік.ВІХИ  ІСТОРІЇ  УКРАЇНИ. Квітень 2019 рік.
«Садок нап’явсь білизною квіток».(Микола Хвильовий)

1 ч. – минає 210 років від народження Гоголя Миколи Васильовича (1809-1852), письменника. Народився у с.Сорочинці на Полтавщині, походив із старовинного козацького роду, при народженні отримав родове прізвище – Яновський. Літературну творчість розпочав ще в гімназійний період, з 1828р. мешкав у Петербурзі. Ніхто до і після письменника не висвітлив так яскраво у московській літературі багаті традиції, високу культуру життя українського народу і ніхто до нього так глибоко і так сильно не висміяв саме московство – утвору «мертвих душ».

7 ч. – 180 років від дня народження Шашкевича Володимира Маркіяновича (1839-1885), письменника, освітньо-культурного діяча, народовця. Народився у с.Нестаничі в Галичині, навчався у Львівському та Віденському ун-тах, вчителював, редагував видання, став співзасновником «першої руської української громадки» для популяризації національної справи серед галичан. У доробку митця поетична збірка «Зільник», драма «Сила любові» і ін., здійснював переклади Г.Гейне. Батько В.Шашкевича – Маркіян Шашкевич являвся натхненником національного пробудження Галичини.

7 ч. – 140 років тому народився Левченко Гаврило (1879-1937), письменник, педагог, культурний діяч. Народився у с.Козел на Чернігівщині, по закінченню педагогічного інституту вчителював на Київщині, Полтавщині, організовував земські школи, бібліотеки, театральні гуртки, у зв’язку з чим переслідувався царизмом. Є автором низки драматичних творів, історичної трагедії «Князь Хорив», збірки оповідань «Московка», поетичних творів. Виступав за національне відродження України. У 1937р. був репресований шляхом страти.

7 ч. – 100 років від дня народження Пріцака Омеляна Йосиповича (1919-2006), мовознавця, історика, сходознавця. Народився у с.Лука в Галичині, освіту здобував у Львівському ун-ті та у вишах Німеччини, був учнем академіка А.Кримського. У 1943р. емігрував до Німеччини, в 1961р. – до США. Створив Український науковий інститут при Гарвардському
ун-ті, в 1991-99рр. очолював Інститут сходознавства ім. А.Кримського НАН України. Є автором понад 800 наукових праць, серед яких «Походження Русі», «Походження хозар», «На зорі християнства на Русі» і ін.

9 ч. – минає 140 років від народження Лівицького Андрія Миколайовича (1879-1954), громадського і політичного діяча. Народився на х.Красний Кут на Полтавщині, належав до старовинного козацького роду, освіту отримав у Київському ун-ті, переслідувався царизмом. У період української державності 1917-1921рр. був членом Центральної Ради, урядником. З 1921р. перебував в еміграції, очолював Уряд в екзилі, а після загину С.Петлюри – Директорію УНР. В 1948р. ініціював створення Української Національної Ради для консолідації всіх політичних сил в еміграції.

9 ч. – 130 років тому народився Євсевський Федір Андрійович (1889-1970), композитор, диригент, педагог. Народився у м.Борисполі на Київщині, мистецьку освіту здобув у Петербурзькій консерваторії, керував оркестром театру у м.Ромни. В 1920р. емігрував до Франції, де згодом став диригентом Української опери в Парижі. У доробку митця хорові твори, романси на слова Т.Шевченка, О.Олеся, опера «Оксана», балет «Фантастична казка» і ін.

10 ч. – 130 років від дня народження Загродського Олександра Олександровича (1889-1968), військового діяча. Народився у с.Зеленьків на Черкащині, відбув 1 Світову війну. 3 1917р. перебував у війську Української Народної Республіки, командував Запорізькою дивізією. В 1920р. брав участь у Першому Зимовому поході проти московського загарбника. З 1921р. перебував у еміграції, брав участь у громадській діяльності серед української діаспори, терпів поневіряння.

11 ч. – минає140 років від народження Янка Олександра Петровича (1879-1938), громадського і політичного діяча, журналіста. Народився у с.Старі Санжари на Полтавщині. За участь у громадсько-політичному русі ув’язнювався царизмом, був відправлений на довічно до Сибіру. У 1917р. повернувся на Полтавщину, незабаром ввійшов до складу Української Центральної Ради. Згодом полишив політичну діяльність, займався журналістикою. У 1937р. потрапив у лабети московської червоної охранки і незабаром – знищений.

12 ч. – 180 років тому народився Пржевальський Микола Михайлович (1839-1888), природознавець, мандрівник, археолог, історик. Народився у с.Кімбори на Смоленщині, походив із старовинного старшинського козацького роду, первинне прізвище мав – «Перевал», змінене з часом на «Перевальський» та спольщене згодом на «Пржевальський». Військову службу розпочав у м.Кременці на Волині, далі було нетривале викладання у Варшавському юнкерському училищі, де уклав популярного підручника з географії. З 1870р. займався географічними дослідженнями, став першовідкривачем малознаних земель Центральної Азії.

12 ч. – 120 років від дня народження Седляра Василя Теофановича (1899-1937), художника, графіка, митця-монументаліста, педагога. Народився на х.Христівка на Полтавщині, освіту здобув в Українській Державній академії мистецтв. Став співзасновником Асоціації революційного мистецтва України, очолював навчальні заклади. Творив у царині монументального і станкового малярства, графіки, декоративно-ужиткового мистецтва, Ілюстрував видання «Кобзаря», твори І.Франка, А.Головка і ін. Страчений у 1937р. московським більшовизмом.

13 ч. – минає 90 років від народження Летюка Євгена Миколайовича (1929-1976), письменника, публіциста, перекладача. Народився у с.Романівка на Полтавщині, освіту отримав у Київському ун-ті. У творах славив шахтарський край Донеччини, є автором збірок «Хто там зорі ворушить?», «Чолом тобі, світе», «Дівич-зілля», «Третє весло» і ін. Для поезій Є.Летюка характерна піднесеність, мелодійність, тому окремі його твори були покладені на музику українськими композиторами.

17 ч. – 1959 року Верховна Рада УРСР затвердила закон про шкільництво – «Про зміцнення зв’язку школи з життям і про подальший розвиток системи народної освіти в УРСР». Під цим претекстом було визначено статус української мови – як необов’язкової, відповідно, і літератури, відбулося значне скорочення українських шкіл в Україні. Припис передбачав також необов’язковість вивчення української мови й літератури у абсолютно переважаючих в Україні московських школах. Так відреагувало «братерське» московство на лист українських поетів М.Бажана і М.Рильського до кремлівських вождів у грудні 1958р., у якому вони рішуче виступили проти помосковщення дітей України.

20 ч. – 130 років тому народився Шекерик-Доників Петро Дмитрович (1889-1940), громадсько-політичний діяч, етнограф, письменник, військовик. Народився у с.Голови в Галичині, після отримання початкової освіти здобував знання самотужки. Долучився до створення театральних гуртків, сприяв М.Коцюбинському збирати матеріали для написання роману «Тіні забутих предків». Обирався до представницького органу Західно-Української Народної Республіки, брав участь у боротьбі проти московського більшовизму та денікінщини у Східній Україні. У 1940р. був знищений НКВД разом з сином Андрієм.

22 ч. – виповнюється 200 років від народження Фрідріха Мартіна фон Боденштедта (1819-1892), німецького поета, перекладача, науковця зі слов’янських мов. У 1840-1845рр. перебував у Московській імперії, збагнув винятково багату духовність українського народу, уклав німецькою збірку українських народних пісень «Поетична Україна», у передмові до якої вчений зазначив: «Нехай же пахучі пісні, немов жадібні вітри повівають в німецькі країни і розкажуть німцям, як діти України колись любили і боролися». У своїх дослідженнях стверджував, що український народ веде довгу і тяжку боротьбу з москвинами і поляками за свою окремішність. Поетичні твори Ф.Боденштедта перекладав українською П.Грабовський.

24 ч. – 110 років від дня народження Довженка Василя Йосиповича (1909-1976), ученого-славіста, дослідника давньоруської державності України. Народився у с.Кропивня на Стародубщині (загарбана Московією), освіту здобув у Київському художньому ін-ті та в аспірантурі Київського ун-ту, працював в Інституті археології, викладав історію у вишах. Під керівництвом вченого було здійснено розкопки визначних ранньослов’янських і давньоруських пам’яток, це Сахнівка, Воїнь, Волинцеве, Вишгород, Чучин тощо, є автором близько 120 наукових праць, серед них «Військова справа у Київській Русі», «Землеробство Древньої Русі…».

25 ч. – 110 років тому народився Лесич Вадим (спр. прізвище Кіршак Володимир (1909-1982), поет, есеїст, публіцист. Народився у с.Устя в Галичині, студіював славістику у Яґеллонському ун-ті, у 1948р. емігрував до США, мешкав у Нью-Йорку, був членом Об’єднання українських письменників «Слово». У доробку митця чисельні поетичні збірки, це «Сонцеблиски», «Відчиняю вікно», «Розмова з батьком», «Кам’яні луни» і ін. Видав збірку мистецької критики «Никифор з Криниці», дав українському світу майстерні
переклади із сучасної світової літератури.

26 ч. – минає 190 років від народження Данилевського Григорія Петровича (1829-1890), письменника, публіциста, етнографа, історика. Народився у с.Данилівка на Слобожанщині, походить із старовинного козацько-старшинського роду, освіту здобув у Петербурзькому ун-ті. У складі археографічної комісії перебував в Україні, описав звичаї українських чумаків, про полтавську старовину і ін., ініціював будівництво Курсько-Харківсько-Азовської залізниці. Є автором історичних романів «Мирович», «Княжна Тараканова», «Село Скоропанівка», віршованих українських казок.

26 ч. – 80 років від дня народження Плюща Леоніда Івановича (1939-2015), математика, літературознавця, правозахисника, дисидента. Народився у м.Нарин Киргизстану, освіту здобув у Київському ун-ті, працював науковцем в Інституті кібернетики АН УРСР. Взяв активну участь в українському національно-демократичному русі шестидесятників, за що зазнав гонінь – утримувався у закладах радянської каральної психіатрії. Під тиском світової громадськості був звільнений, на початку 1976р. з родиною емігрував до Франції. Є автором аналітичних матеріалів про творчість Т.Шевченка, М,Хвильового, В.Стуса, книги «У карнавалі історії. Свідчення», документально-аналітичного фільму «З Малоросії в Україну».

28 ч. – виповнюється 290 років від народження Полторацького Марка Федоровича (1729-1795), співака. Народився у м.Сосниця Чернігівського полку Гетьманщини у козацькій родині, освіту отримав у Києво-Могилянській академії. Маючи гарний голос – баритон, у 16 років потрапив до царського хору в Петербурзі, навчався оперному співу в Італії. Мав великий успіх, отримав високі імперські звання і привілеї. Згодом неодноразово виїздив в Україну для відбору талановитих дітей, зокрема, віднайшов 9-літнього Дмитра Бортнянського, згодом видатного українського композитора.

29 ч. – 190 років тому народився Кобринський Микола Миколайович (1829-1893), священослужитель, фольклорист, письменник, культурно-освітній діяч. Народився у Чернівцях, освіту здобув у Львівському ун-ті, працював на ниві шкільництва, заснував понад 20 шкіл, був посвячений у священики. Збирав етнографічні матеріали на Бойківщині, Гуцульщині та Буковині, уклав збірку пісень та переказів, підписувався псевдонімом «Микола Гуцул». Укладений ним «Гуцульський словник» та інші праці стали безцінним скарбом у царині народознавства.

О.Змієвський, В Пилипенко, тов. «Просвіта», м.Бердянськ, Запорізький край, Україна, /proberdyansk.wordpress.com/
0

Щоб коментувати на сайті, авторизуйтесь через сайт або
FACEBOOK
.
Онлайн: 1