Смайлики
X
Вставити зображення
X
Якщо потрібно завантажити зображення з комп'ютера, користуйтесь img-host.org.ua
Вставити відео
X
завантаження
 Неввічливо поводиться на сайті, це мене ображає
 Агресивні дії або залякування
 Це брехливі та образливі слова, які не відповідають дійсності
Повідомити
Відміна

”Вечір літеплом стару голубить хату“ Наталя Квітка

ВІХИ ІСТОРІЇ УКРАЇНИ Червень 2019 рік.
https://proberdyansk.wordpress.com/
”Вечір літеплом стару голубить хату“  Наталя Квітка”Вечір літеплом стару голубить хату“  Наталя Квітка

1ч. – 140 років тому народився Мартос Борис Миколайович (1879-1977), громадсько-політичний діяч, учений-економіст, кооператор, педагог. Народився у м.Градизьк на Полтавщині, освіту отримав у Харківському ун-ті, неодноразово ув’язнювався царизмом за громадську діяльність. З поставанням Української Народної Республіки перебував на різних урядових посадах, з серпня 1919р. очолював Уряд УНР. З 1920р. перебував на еміграції в Німеччині та Чехословаччині, став співзасновником Української господарської академії у Подєбрадах та Української вищої школи в Мюнхені. З 1958р. проживав у США, є автором спогадів про пережиті події та про особистості.

1 ч. – 1989 року відбулися Установчі збори Міжнародної асоціації україністів – у м.Неаполі на базі Інституту східних студій, зусиллями вчених НАН України, Українського наукового інституту Гарвардського ун-ту (США) і Канадського інституту українських студій. Очолив Асоціацію вчений-україніст Віталій Русанівський. Це об’єднання науковців світу, які вивчають історію і культуру України, українського народу. З часу заснування об’єднання відбулося ІХ Міжнародних конгресів україністів. Першим президентом Національної асоціації українознавців було обрано академіка І.Дзюбу.

2 ч. – минає 100 років від народження Тимошенка Юрія Трохимовича (1919-1986), актора, артиста розмовного жанру. Народився у м.Полтаві, мистецьку освіту здобув у Київському театральному ін-ті. Розпочинаючи з 1950р., у дуеті з Юхимом Березіним в образах «Тарапуньки» і «Штепселя» майже упродовж 40 років цей тандем мав надзвичайну популярність. Окрім того знімався у фільмах «Падіння Берліна», «Зелений фургон», «Штепсель одружує Тарапуньку» і ін.

2 ч. – 90 років від дня народження Дем’яна Григорія Васильовича (1929-2013), історика, фольклориста, етнографа, літературознавця, археолога, краєзнавця, мистецтвознавця. Народився у с.Славське в Галичині, освіту отримав у Львівському ун-ті, вчителював, здобув наукову ступінь. Видав близько 400 науково-популярних праць про видатних особистостей українського народу, це «Іван Вагилевич – історик і народознавець», «Гуцульщина у визвольній боротьбі ОУН і УПА…» і ін. У фонотеці вченого зібрано тисячі пісень, колядок, прислів’їв, приказок, легенд тощо. Провадив широку громадську діяльність.

2 ч. – виповнюється 90 років від народження Бабича Івана Трохимовича (1929-1993), письменника, перекладача, педагога. Народився в м.Осер у Франції в українсько-польській сім’ї, опанував фах дитячого лікаря. У 1947р. разом з батьками переїхав в Україну до м.Карлівки Полтавщини, здобув педагогічну освіту, вчителював, одноразово займався літературною діяльністю. Володіючи сімома європейськими мовами, здійснив понад 20 перекладів французькою творів українських письменників – О.Гончара, М.Стельмаха, П.Загребельного, І.Франка, Є.Гуцала, О.Вишні і ін.

5 ч. – 130 років тому народився Липецький Евзебій Олександрович (1889-1970), живописець, графік, театральний художник, педагог, громадський діяч. Народився у с.Вербівка на Буковині, мистецьку освіту отримав У Віденській академії художніх мистецтв, викладав малювання у гімназіях рідного міста. В 1940р., з приходом в Буковину «перших совітів», емігрував до Німеччини. Створив галерею портретів українських письменників, історичних осіб, реставрував стінописи у Почаївській лаврі. Поєднував академічні засади з імпресіоністичним підходом. Частина творчого спадку художника зберігається у Чернівецькому художньому музеї.

6 ч. – минає 130 років від народження Сікорського Ігоря Івановича (1889-1972), авіаконструктора. Народився у м.Києві, навчався у Київській політехніці, в 1908-1918рр. побудував у Києві перші моделі літаків та гелікоптерів. З 1918 р. перебував на еміграції, спершу у Франції, далі – у США. У 1925-1940 рр. розробив серію надзвичайно успішних конструкцій літаків, у т.ч. і міжконтинентальні пасажирські лайнери. Сконструював і налагодив серійне виробництво гелікоптерів. Своєю діяльністю забезпечив великий престиж США у царині авіації.

7-28 ч. – 100 років з часу Чортківської офензиви (1919), найбільш успішної наступальної операції Української Галицької Армії (УГА) на завершальному етапі Українсько-польської війни 1918-1919 років. Її результатом стало звільнення з-під польської окупації низки західноукраїнських міст – Чорткова, Бучачі, Теребовлі, Тернополя та Бережан. Перемога УГА стала свідченням справжньої військової звитяги, жертовності українців у прагненнях здобути волю своєму народу. У подальшому нестача боєприпасів, стратегічних резервів, а також наступ військ Антанти, які декларативно вели боротьбу з московсько-червоними бандами, а фактично – з УГА, унеможливило відстояти незалежність.

11 ч. – 110 років від дня народження Луцького Юрія Остаповича (1911-2001), літературознавця, критика, славіста, видавця, перекладача. Народився в с.Янчин у Галичині, навчався у декількох вишах Заходу, після ІІ Світової війни емігрував до Канади, займався науковою та педагогічною працею, очолив Канадський інститут українських студій. Є автором численних праць про українську літературу, це «Літературна політика на радянській Україні 1917-1934», «Між Гоголем та Шевченком», «Українська література в 20 сторіччі» тощо.

18 ч. 1939 року у Каневі відбулося урочисте відкриття Шевченківського меморіалу – величного бронзового пам’ятника Т.Г.Шевченку і літературно-меморіального музею. У 1977р. музейний заповідник доповнено гранітним комплексом сходження. Всього у меморіалі міститься 8 пам’яток культурної спадщини і понад 20 тисяч унікальних артефактів.

19 ч. – 1789 року у селі Турбаї на Полтавщині розпочалося селянське повстання. Причиною було поступове покріпачення села, яке по національно-визвольній війні під орудою Богдана Хмельницького мало статус вільного військового поселення Миргородського полку, а спроба тривалого судового відстоювання своїх прав не принесла успіху. Повстанці силою примусили суд написати позитивне рішення, знищили панську садибу і її власників, запровадили місцеве самоврядування – «Громадську збірню», і упродовж 4-х років успішно провадили самоорганізацію життя – до моменту жорстокої урядової розправи за Катерини ІІ.

20 ч. – виповнюється 140 років від народження Кобрина Володимира Івановича (1879-1941), правника, перекладача. Народився у м.Дрогобичі в Галичині, правничу освіту отримав у Львівському ун-ті, мав успішну адвокатську та суддівську практику, одноразово займався громадсько-політичною діяльністю. Здійснив переклади польською «Кобзаря» Т.Шевченка, твори І.Франка, давньоукраїнську літературну пам’ятку «Слово о полку Ігоревім». 22 червня 1941р. арештований сталінцями разом з родиною і на початку липня знищені в катівні Львова.

20 ч. – 130 років тому народилася Козловська Валерія Євгенівна (1889-1956)), археолог, музеєзнавець. Народилася у с.Бурімка на Чернігівщині, закінчила Київські Вищі жіночі курси, стала одною з перших жінок-археологів. Мала нагоду працювати з В.Хвойкою та Д.Яворницьким, досліджувала, зокрема, стародавній Білгород на Київщині, зібрала та впорядкувала тисячі археологічних експонатів. Є автором понад 50-ти наукових праць на теми Трипільської культури, ранніх слов’ян та княжої доби. У 1933р. переслідувалася режимом за приналежність до так зв. «Спілки визволення України». У 1944р. емігрувала до Німеччини, далі – до США, брала участь у підготовці видання «Енциклопедія українознавства».

21 ч. – минає 150 років від народження Матушевського Федора Павловича (1869-1919), громадсько-політичного, діяча, .публіциста, літературознавця, критика. Народився у м.Сміла на Київщині, освіту здобув у Київській духовній семінарії та у Дерптському ун-ті, вчителював, редагував українські видання. Став співзасновником Української демократичної партії, а також Українського комітету допомоги жертвам московської окупації Галичини у Першій світовій війні. З поставанням Української Народної Республіки був членом Центральної Ради. Є автором численних історико-літературних нарисів, присвячених, зокрема, життю і творчості Т.Шевченка.

22 ч. – День скорботи і вшанування пам’яті жертв війни в Україні – у час нападу 1941 р. нацистської Німеччини на свого недавнього союзника – московсько-тоталітарного СРСР. Цього дня в Україні всенародно оплакують загиблих синів і дочки українського народу.

23 ч. – 90 років від дня народження Погребенника Федора Петровича (1929-2001), літературознавця, вченого енциклопедиста. Народився в с.Рожнів у Галичині, освіту отримав у Чернівецькому ун-ті, став провідним науковцем Інституту літератури НАН України, є автором численних праць про Т.Шевченка, І.Франка, М.Коцюбинського, В.Стефаника і ін., а також про письменників діаспори. Разом з групою науковців уперше в історії української культури підготував п’ятдесятитомне видання творів Івана Франка. У доробку вченого понад 1300 наукових і художніх публікацій.

24 ч. – виповнюється 120 літ від народження Твердохліба Івана Максимовича (1899-1986), актора характерного і комедійного жанру. Народився у с.Довжик на Слобожанщині, мистецьку освіту отримав на Клубно-театральних курсах у Харкові, працював у театрах Харкова, Полтави та Одеси, знявся у понад 20-ти кінострічках, став провідним актором Одеського українського музично-драматичного театру, виконував ролі Возного у «Наталка Полтавка», Сірка – «За двома зайцями», Швейка – «Пригоди бравого вояка Швейка» і ін.

26 ч. – 120 років тому нардився Ревай Юліан (1899-1979), політичний і державний діяч, педагог. Народився у с.Мирча в Закарпатській Україні, освіту отримав в Ужгородській семінарії, спершу вчителював, став чиновником освітнього міністерства Чехо-Словаччини, входив до проводу крайового товариства «Просвіта», до «Пласту», уклав низку підручників для народних шкіл. У березні 1939р. очолив уряд Карпатської України. Після окупації Закарпаття Угорщиною емігрував на Захід. З 1948р. проживав у США, очолював Український Інститут Америки у Нью-Йорку, ініціював спорудження пам’ятника Т.Шевченку у Вашингтоні, є автором праць у царині лінгвістики.

26 ч. – минає 110 літ від народження Вігурської Галини Василівни (1909-1990), письменниці, перекладачки зі слов’янських мов. Народилася у с.Люлинці на Поділлі, освіту здобула у Київському ун-ті, працювала у редакціях періодичних видань. Збагатила українську літературу перекладами зі слов’янських мов творів Я.Коласа, П.Бровки, Я.Бриля, К.Крапиви, В.Бикова і ін., це трилогії «На розстанях», роману «Коли зливаються ріки», повісті «Альпійська балада» тощо.

27 ч. – 150 років від дня народження Боцяновського Володимира Теофіловича (1869-1943), письменника, перекладача. Народився у с.Скоморохи на Волині, освіту отримав у Петербурзькому ун-ті, став одним із засновників Російського бібліографічного товариства. Його перу належать багато книгознавчих та бібліографічних праць, в яких популяризував українську літературу, це «М.Коцюбинський і Л.Толстой», «Нариси з історії української літератури», «Шевченко і український театр» і ін. Є автором повісті про Т.Шевченка «Петербурзькі зустрічі».

28 ч. 450 років з часу укладання Люблінської унії (1569), об’єднання Польщі і Великого князівства Литовського в єдину державу – Річ Посполиту. Угода відбулася в умовах поразки князівства у Лівонській війні з Московським царством. За умовами унії Польща заволоділа землями Правобережної і Лівобережної України. З того часу величезні земельні обшири України потрапили до рук польських магнатів Жолкевських, Конецпольських, Потоцьких і ін., а з цим розпочало звучати і «пся крев». Унія посилила соціальне і національне гноблення в Україні, що привело до піднесення визвольної боротьби українського народу.

29ч. – 90 років тому народився Луців Володимир Гаврилович (1929), бандурист, співак-тенор. Народився у м.Надвірне в Галичині, за німецької окупації в 1944р потрапив до Німеччини, де закінчив українську гімназію і вступив до Капели бандуристів ім. М.Леонтовича, керованої кобзарем Г.Назаренком. В 1952-1957рр. студіював у консерваторії Риму. Виступав на престижних сценах світу як співак, у т.ч. і в супроводі бандури, у 1961р. переміг на першому пісенному конкурсі «Євробачення». Є координатором багатьох міжнародних мистецьких заходів, у рідному місті заснував благодійний культурно-мистецький фонд, який опікується талановитою молоддю Карпатського краю.

Сиріч виповнюється 290 літ від народження Козельського Якова Павловича (1725~1795), філософа, просвітника, математика. Народився у містечку Козельський Полтавського полку, навчався у Києво-Могилянській академії. Від 1767р. перебував на державній службі в столиці імперії, займався перекладами французької просвітницької літератури, є автором праць «Арифметичні пропозиції», «Філософські пропозиції». Відстоював ідею гарантування владою природних прав людини, зокрема, і свободи слова й друку, відверто засуджував кріпацтво, був прихильником республіки дрібних власників.
О.Змієвський, В Пилипенко, тов. «Просвіта», м.Бердянськ, Запорізький край, Україна, /proberdyansk.wordpress.com/
0

Щоб коментувати на сайті, авторизуйтесь через сайт або
FACEBOOK
.
Онлайн: 1