Смайлики
X
Вставити зображення
X
Якщо потрібно завантажити зображення з комп'ютера, користуйтесь img-host.org.ua
Вставити відео
X
завантаження
 Неввічливо поводиться на сайті, це мене ображає
 Агресивні дії або залякування
 Це брехливі та образливі слова, які не відповідають дійсності
Повідомити
Відміна

ВІХИ ІСТОРІЇ УКРАЇНИ. Жовтень 2019 рік

ВІХИ  ІСТОРІЇ  УКРАЇНИ.  Жовтень 2019 рікВІХИ  ІСТОРІЇ  УКРАЇНИ.  Жовтень 2019 рік
"За магалою мріє млин / немов приколотий метеликК". Михайло Драй-Хмара

1 ч.- 1929 року було розпочато масові арешти української інтелігенції - опричниками кремлівської охранки по сфабрикованій справі «СВУ» (Союзу Визволення України) з метою дискредитації провідних діячів української культури та громадського життя в рамках централізованої політики геноциду української нації. Майже 500 особистостей були засуджені до страти, концтаборів, висилок. Це була помста людоїдного московства за недавню розбудову української державності ‒ поставання Української Народної Республіки. Така ж люта екзекуція московським комуністичним варварством буде згодом вчинена і над людністю західних теренів України у 1939 -1941 роках.

3 ч. - 140 років від дня народження Дорошенка Володимира Вікторовича (1879-1963), бібліографа, літературознавця, громадсько-політичного діяча. Народився у м.Санкт- Петербурзі, є нащадком старого козацько-гетьманського роду. Освіту здобув у Петербурзькому і Львівському ун-тах. Є автором великої кількості розвідок, хронік із суспільно-економічної тематики, історії громадського руху в Україні, бібліографії творів Т.Шевченка, І.Франка, П.Куліша, українських перекладів М.Гоголя, Л.Толстого. Був свідком «стерилізації» більшовиками фондів бібліотеки НТШ у Львові від «буржуазних націоналістів» після приєднання Західної України в 1939 р. З 1944р.перебував в еміграції, останній прихисток ‒ США.

5 ч. - 120 років тому народився Литвиненко Сергій Григорович (1899-1964), скульптор, педагог. Народився у м. Пирятині на Полтавщині, мистецьку освіту здобував у навчальних закладах Кракова і Парижа. У період поставання Української Народної Республіки був хорунжим Армії УНР. У міжвоєнний час став найвідомішим скульптором у Галичині. В 1944р. емігрував до Німеччини, в 1949р. - до США. Створив скульптурні портрети Т.Шевченка, І.Франка, А.Шептицького, І.Мазепи, перший очолив Об’єднання Митців Українців в Америці. Є автор монументальних іконостасів, надгробного пам’ятника І.Франку.

5 ч. - Всесвітній день вчителів. Започаткований ЮНЕСКО, введений в Україні як всесвітній у 1994р. указом Президента. Педагогам належить ключове місце у творінні нових поколінь. А в умовах звироднілості вони є рятівниками суспільства. Навчаючи, виховуючи юнь, працівники освіти плекають пагонки, з яких з часом заколоситься золота нива українського життя.

5 ч. - 110 років від дня народження Богдана-Ігоря Антонича (1909-1937), поета, мистецтвознавця. Походить з Лемківщини з с.Новиця (нині територія Польщі), освіту здобув у Львівському ун-ті. Є автором збірок «Привітання життя», «Велика гармонія», «Три перстені», «Зелена євангелія» і ін., оперної драми «Довбуш». Ще за життя здобув славу одного з найкращих поетів свого краю, у підрадянський період був повністю замовчуваний.

5 ч. - 100 років тому народився Мудрик-Мечник Степан Михайлович (1919-2004), політичний, державний і громадський діяч, учасник українського національно-визвольного руху. Народився у с.Криве на Львівщині, брав активну участь в організації українського життя за польської окупації і в розбудові української державності на початку німецької окупації, у подальшому ‒ у створенні Української Повстанської Армії. У 1945р емігрував до Німеччини, займався організацією життя українців, довгий час очолював розвідку ОУН. Полишив численні спогади, праці, художні твори, це «Під трьома окупантами», «Від опричнини до КДБ», «Люди, роки, події» і ін.

7 ч. - минає 160 років від народження Гамченка Сергія Свиридовича (1859-1932), археолога. Народився у м.Ратне на Волині, освіту здобув у Київському ун-ті, став одним із засновників Товариства дослідників Волині. Відкрив невідомі науці кургани, пам’ятки трипільської, ранньослов’янської, корчацької культур, палеоліту, неоліту. Також досліджував обшири Поділля, Черкащини та Харківщини.

7 ч. - виповнюється 150 років від народження Дядченка Григорія Кононовича (1869-1921), художника. Народився у с.Кирилівці, нині Шевченкове на Черкащині,мистецтву навчався у Київській рисувальній школі Миколи Мурашка та Петербурзькій академії мистецтв, одноразово з творчістю викладав живопис у рідній школі. Малював поетичні пейзажі, серед них і мотиви Кирилівки, це «Зустріч променів», «Левада», серія «Село Кирилівка» і ін. Твори митця зберігаються у художніх музеях міст Києва, Львова, Полтави, Харкова.

10 жовтня – 130 років з дня народження Драй-Хмари Михайла Опанасовича (1889-1939), поета, вченого, педагога, перекладача. Народився в с.Малі Канівці на Черкащині, освіту здобув у Київському ун-ті, студіював за кордоном. В 33 роки став професором Кам’янець-Подільського ун-ту, знав 19 мов, серед яких і низку давніх, зокрема, санскрит. Є автором збірок «Молода весна», «Проростень» і ін. Після другого арешту у вересні 1935 р. був відправлений на 5 років у табори на Колиму, де було додано ще 10 літ. Під час свавільного розстрілу (кожного п’ятого в шерензі) «енкавеесниками» загинув, замінивши на «розстрільному» місці молодого студента. Реабілітований лише у 1989р.

11 жовтня – минає 260 років від народження Антоновського Михайла Івановича (1759-1816), історика, державознавця, публіциста, бібліографа, перекладача, видавця. Народився в м.Борзна на Чернігівщині, освіту здобув у Києво-Могилянській академії та Московському ун-ті. Є автором «Новітнього повістярного землеопису» - найзначнішої державознавчої праці ХVІІІ ст., забороненої у відсталій царсько-імперській Московії за «крамольность» щодо російської історії. «У нарисах про Україну» наголосив, що українці є окремою автохтонною нацією серед народів імперії. Склав «Історію про Малу Росію», друкував твори філософа Г.Сковороди. Акценти вченого у працях і конвульсії імперської влади промовисто свідчать про тривале і тотальне вже на той час фальшування історії України московськими «істориками».

14 ч. – День українського козацтва і захисника України. Сформувалося у ХУІ ст. як самозахист працьовитого, миролюбного народу української землі від перманентних загарбницьких зазіхань, з серцевиною – Запорозькою Cіччю. Тому було не лише військом, це був соціальний стан, спосіб життя, один з найпотужніших носіїв і творців української культури, державності на демократичних засадах.

19 ч. ‒ 1989 р. у м.Києві відбулася установча конференція Республіканської асоціації україністів - об’єднання науковців, які вивчають історію і культуру України (з 1999р. ‒ Національна асоціація україністів). Першим президентом спільноти обрано Івана Дзюбу, академіка, громадського діяча, учасника Руху Шестидесятників. Передніше у червні 1989р. у м.Неаполі постала Міжнародна асоціація україністів зусиллями істориків і філологів України, Польщі, США і Італії. У перелічених країнах згодом також засновано такі громадські спільноти. З того часу у країнах світу відбулося дев’ять Міжнародних конгресів україністів.

21 ч. - 1989 року відбулися установчі збори по відновленню Наукового Товариства імені Шевченка (НТШ), з ініціативи вчених м.Львова. Засноване у 1873р., стало всесвітньою українською багатопрофільною академією наук українського народу. Серед видатних діячів Товариства були Корнило Сушкевич, Олександр Барвінський, Степан Томашівський, Іван Франко, Михайло Грушевський, Володимир Антонович, Володимир Кубійович і ін. З окупацією Західної України у 1939р. діяльність Товариства була зорганізована у Західній Німеччині, США, Канаді і Австралії.

23 ч. - 130 років тому народилася Мірза-Авакянц Наталія Юстівна (ур. Дворянська, 1889-1942), історик, педагог. Народилася у м.Борисполі на Київщині, освіту здобула у Московському ун-ті, викладала у вишах України, Дослідницьким напрямком вченої була історія Лівобережної України, є автором праць «З побуту української старшини кінця ХVII ст.», «Українська жінка в XVI-XVII ст.» і ін. У 1936р. звільнена з роботи «за недостатнє подолання свого націоналістичного минулого», улітку 1938р. ‒ страчена.

26 ч. - минає 200 літ від народження Терещенка Миколи Артемійовича (1819-1903), підприємця, громадського діяча, благодійника. Народився у м Глухові на Чернігівщині, після навчання в училищі зайнявся чумакуванням. В пореформений період став крупним цукрозаводчиком, перебував на виборних посадах у системі урядування. Найбільш відомим став у царині благодійності: споруджував громадські будівлі, відкривав училища, притулки тощо, перетворив Київ на «цукрову столицю».

27 ч. - 1659 р. у м.Переяславі підписані «Переяславські статті» - міждержавна угода гетьманської України з Московським царством, якою значно звужувалися права України у складі Московії. підписантами були гетьман Ю.Хмельницький і князь-москаль О.Трубецький. Подія проходила у 40-тисячному москальному оточенні, а так звані «Переяславські статті» являли собою сфальшований текст угоди 1654 року. Капітулянтська подія відбулася всього лише за три місяці після повного знищення основної воєнної потуги московитів ‒ козацьким військом під орудою гетьмана І.Виговського у Конотопській битві, і стала наслідком руйнівної міжусобиці серед козацької старшини.

27 ч. – виповнюється 130 років від народження Нестора Івановича Махна (1889-1934), , ватажка селянського повстанського руху на сході і півдні України у період «еволюції» Московської імперії від царизму до ‒ секретаризму. Народився у с.Гуляйполе, прагнув поєднати, гармонізувати волю і свободу особистості - з необхідністю підпорядкування суспільству і державі, що було абсолютно неможливим в умовах панування насилля, розбою, облудної брехні, продуцьованих так званим московським більшовизмом. Створена ним Гуляйпільська республіка свідчила про те, що анархістські ідеї, які панували в конче тоді живильних для них умовах московського одержавленого розбою, не мали нічого спільного як з селянським рухом, так і з його ватажком, позаяк селян-анархістів не буває у природі в принципі. Маневрова тактика Н.Махна у веденні бойових дій була вивчена і покладена в основу сучасних «мобільних військ», які за останніми воєнними доктринами становлять основу сучасних армій світу.

27 ч. - 110 років тому народився Ковач Микола Іванович (1909-2005), поет, прозаїк, драматург. Народився в м.Шид у Сербії, здобув педагогічну освіту, вчителював. Засновував просвітні товариства, творчі самодіяльні колективи. Художні твори писав мовою югославських русинів, яких вважав складовою частиною українського народу. Творчий доробок митця складає понад 20 книг, він є також автором шкільних підручників. У 1994р. Ковач М. став лауреатом премії ім. В.Винниченка.

27 ч. - минає 100 років від народження Лисяка-Рудницького Івана Павловича (1919-1984), історика, політолога, публіциста. Народився у м.Відні, навчався в університетах міст Львова, Берліна та Праги, з 1951р. мешкав у США, пізніше ‒ у Канаді. В 1967р. у співавторстві з американськими інтелектуалами українського походження надіслав заяву до керівників СРСР і УРСР з вимогами встановлення громадянства УРСР, легалізації українських церков і ін. У 1971р. перебрався до Канади, став співзасновником Канадського Інституту Українських Студій. Є автором праць з історії України, української політичної думки, теорії нації.

29 ч. - виповнюється 110 літ від народження Климів Івана Степановича (1909-1942), політичного і державного діяч, учасника українського національно-визвольного руху. Народився у с.Сілець на Львівщині, ще в гімназійному віці став членом «Пласту», а під час навчання у Львівському ун-ті вступив до лав Організації Українських Націоналістів, переслідувався польською владою. З проголошенням Акту відновлення Української Держави у червні 1941р. очолив Міністерство політичної координації, брав участь у розбудові українського війська. Передбачав неминучість поразки Німеччини, а також війну з червоною Московією. Страчений нацистськими окупантами.

29 ч. - 1949 року прийнято «Звернення Воюючої України до всієї української еміграції» - від імені Української Головної Визвольної Ради, Української Повстанської Армії, Організації Українських Націоналістів - із закликом активізації визвольного спротиву за кордоном. В цьому історичному документі є , зокрема, такі слова: «Воююча Україна робитиме все, що в її силах, щоб український народ якнайшвидше і раз і назавжди побудував свій великий Храм Волі, щоб ви змогли вернутись в Україну не як наймити, а як її вільні господарі». Знищення німецького нацизму у ІІ Світовій війні не призвело до краху московського тоталітаризму. Але подальшим визвольним героїзмом, жертовністю борців за незалежність України ‒ час свободи настав.

О.Змієвський, В Пилипенко, тов. «Просвіта», м.Бердянськ, Запорізький край, Україна, /proberdyansk.wordpress.com/
0

Щоб коментувати на сайті, авторизуйтесь через сайт або
FACEBOOK
.
Онлайн: 1