Смайлики
X
Вставити зображення
X
Якщо потрібно завантажити зображення з комп'ютера, користуйтесь img-host.org.ua
Вставити відео
X
завантаження
 Неввічливо поводиться на сайті, це мене ображає
 Агресивні дії або залякування
 Це брехливі та образливі слова, які не відповідають дійсності
Повідомити
Відміна

ВІХИ ІСТОРІЇ УКРАЇНИ Грудень 2019 рік.

ВІХИ ІСТОРІЇ УКРАЇНИ       Грудень 2019 рік.ВІХИ ІСТОРІЇ УКРАЇНИ       Грудень 2019 рік.
В холодні землі взулися гаї / І стали біля неба, як стояли.
(Микола Вінграновський)

1 ч. – минає 110 років від народження Кос-Анатольського Анатолія Йосиповича (1909-1983), композитора, педагога. Народився у м.Коломиї в Галичині, здобув мистецьку і правничу освіту. Невичерпним джерелом різножанрової творчості композитора було пісенне багатство Прикарпаття. Співпрацював з поетами П.Вороньком, М.Рильським, В.Сосюрою. Створив майже 500 музичних творів, сам писав вірші. В останні роки життя збирав матеріали про вітчизняних діячів культури, зокрема, знайшов могилу композитора С.Воробкевича, зібрав речі композитора М.Лисенка тощо. Є автором пісні-романсу на слова І.Франка «Ой ти, дівчино, з горіха зерня».

1 ч. - 100 років тому народився Сосновський Михайло Іванович (1919-1975), журналіст, публіцист, суспільно-політичний діяч. Народився у с.Великі Гаї на Тернопільщині, вивчав теологію і історію у закладах Львова, вчителював. Під час німецько-радянської війни потрапив до німецького полону, пережив «марш смерті». У 1944р. виїхав до Німеччини, здобув ступінь магістра права в Українському вільному університеті у Мюнхені (1949). Далі перебрався до Канади, де продовжив навчання і став співзасновником Ліги Визволення України, діячем Світового Конгресу Вільних Українців та Конгресу Українців Канади, є автором праць «Нариси історії української політичної думки», «Дмитро Донцов - політичний портрет» і ін.

1 ч. - 240 років від дня народження Турчанинова Петра Івановича (1779-1856), композитора, хорового диригента, педагога, духівника. Народився у м.Києві, навчався мистецтву в італійського композитора Д.Сарті та українського - А.Веделя, співпрацював із Д.Бортнянським, з яким створив класичні зразки оранжування давньоруських церковних мелодій. Загалом своєю творчістю справив значний вплив на розвиток української хорової музики ХІХ-ХХ століть.

5 ч. - минає 100 років від народження Миколаєнка Миколи Антоновича (1919-2019), письменника, поета, драматурга, перекладача. Народився у с.Мар’янівка на Січеславщині, освіту здобув у Запорізькому педінституті, вчителював,відбув німецько-радянську війну. Став співзасновником Запорізького літоб’єднання, у доробку митця оповідання, повісті, п’єси та понад 40 поетичних збірок, це «На лінії вогню», «Береги твого щастя», «Вишиванка від євшану», «Сад кохання» і ін. З часів Голодомору полишив такі рядки: «Поетом був, коли жував макуху й напарену нежальну кропиву».

6 ч. - Свято Велеса. Велес - один з найстаріших богів і вважається Богом достатку. Він сходить по сонячному променю на Землю і приносить зародки багатства, врожаю, приплоду. На зв’язок Велеса з родом вказує звичай останнього снопа - дідуха, якого урочисто вносять у світлицю на Різдво і ставлять на покуть.

6 ч. - 120 років тому народився Оглоблин Олександр Петрович (1899-1992), історик, політичний діяч. Народився у м.Києві, студіював історію у Київському ун-ті, вчителював, став першим доктором історії української культури. Серед дослідницьких матеріалів використовував і «Історію русів». На початку 1930-их років арештовувався московсько=більшовицькою охранкою. У 1944р. виїхав на Захід, викладав в Українському вільному університеті. З 1951р. - в США, де заснував Українське історичне товариство, став професором з історії у Гарвардському ун-ті, очолював Українську вільну академію. Є автором праці «Гетьман Іван Мазепа та його доба» і ін.

6 ч. - 1919р. частини армії Української Народної Республіки (УНР) під проводом генералів М.Омеляновича-Павленка і Ю.Тютюнника з Поділля вирушили у перший «Зимовий похід» у запілля червоних і білих банд Московії. Це вже були партизанські дії відступаючого уряду УНР, який програвав у першу чергу – ідеологічно, агітаційно, а не багнетно, бо вже всюди панувала облудна більшовицька брехня: від гасла «Земля селянам, фабрики робітникам!» і до «Хай живе Совєтська незалежна Україна!». Становище також ускладнювало і загарбництво поляків. Пересторога українських діячів того часу М.Міхновського, Д.Донцова, В.Липинського, С.Єфремова і ін., а найперше - попередження І.Франка ще в кінці ХІХст. про небезпеку жахливих наслідків від будівництва соціалізму-комунізму… залишилися поза увагою збуреного, кострубатого українського суспільства.

9 ч. - 120 років від дня народження Косовського Якова Петровича (1899-1975), культурно-громадського діяча, письменника, етнографа. Народився у с.Чернихів в Галичині, здобув фах вчителя, володів німецькою, англійською, польською, грецькою та латиною. Став засновником кооперативних і спортивних товариств, творчих гуртків, а також співзасновником товариства «Просвіта», від 1917р. перебував у Легіоні Українських Січових Стрільців. У 1944р. емігрував до Австрії, згодом - до Канади. Є автором побутових п’єс «Заклятий Яр», «Довбуш», «Стрілецька слава», «Під Крутами перли впали», збірки «Шляхами Золотого Поділля» і ін.

11 ч. – минає 120 років від народження Чубатого Миколи Дмитровича (1889-1975), історика права та церкви, філософа, педагога. Народився в м.Тернополі, освіту здобув у Львівському і Віденському ун-тах. У період визвольних змагань 1917-1921рр.перебував у складі уряду Західно-Української Народної Республіки, потім була науково-викладацька діяльність. В 1939р. емігрував до США, заснував у Нью-Йорку «Дом Української Культури», з 1963р. став деканом в Українському Католицькому ун-ті в Римі. Є авторм праць «До питання про початок української нації», «Хто і коли заснував місто Київ» і ін.

15 ч. - 120 років тому народився Громницький Павло Антонович (1889-1977), живописець. Народився у с.Громниця на Січеславщині, мистецтву навчався у Петербурзькій академії мистецтв у класі І.Рєпіна. Брав участь в українському державотворенні в 1918-1922рр. У міжвоєння здійснив творчі поїздки до Італії, Тібету, США, Японії, на запрошення короля працював у Норвегії. Написав портрети І.Франка, Т.Шевченка, О.Олеся, а також пейзажі і натюрморти в імпресіоністському стилі. Твори П.Громницького експонуються у музеях України, Франції, Норвегії і США,

19 ч. - 100 років від дня народження Лукаша Миколи Олексійовича (1919-1988), мовознавця, перекладача, поліглота. Народився у м.Кролевець на Сіверщині, у ранньому віці засвоїв їдиш, а також французьку, німецьку та англійську мови, навчався у Київському ун-ті, вчителював, викладав у вишах, редагував видання. Здійснив переклади з майже 20-ти мов твори класиків світової літератури, підготував збірню лексико-фразеологічних матеріалів для майбутніх словників української мови тощо. Зазнав гонінь від комуністичного московства: неодноразово виключався із творчих спілок, понад 10 років був повністю відсторонений від літературного процесу, натомість у підрадянській Україні панували московські переклади світових надбань.

21 ч. – минає 210 років від народження Лебединцева Петра Гавриловича (1819-1896), історика, археолога, фольклориста, священика, громадського діяча. Походить з с.Зелене на Київщині, закінчив Київську Духовну Академію. Був спершу священиком у м.Біла Церква, збирав народний фольклор, опікувався охороною старовини. Заснував цілу низку шкіл для селянських дітей, його почин було розповсюджено по всій Київщині, Волині. Темою його історичних праць були монастирі, церкви, а також селянський рух і ін.

21 ч. - 130 років тому народився Таранушенко Стефан Андрійович (1889-1976), мистецтвознавець, музейник. Народився у м.Лебедині на Слобожанщині, студіював філологію у Харківському ун-ті, став науковцем у царині мистецтвознавства. У 1935р. московською охранкою відправлений на 5 років до комуністичного концтабору, дозвіл повернутися в Україну отримав лише у 1953р., реабілітований у 1958р., але наукові звання йому не повернуто. Вчений досліджував народне будівництво, дерев’яні храми, кам’яну архітектуру, прикладне мистецтво.

25 ч. - 1949 року постала Ліги Визволення України - у м.Торонто Канади відбулася установча конференція, метою якої було об’єднання українців і інших громадян країни довкруги боротьби за визволення України з московсько-комуністичного поневолення, поборення комуністичної ідеології на теренах Канади. Продовженням цього процесу стало заснування Світового Конгресу Вільних Українців в1967р. у США і ін.

26 ч. – 150 років від дня народження Кобилянського Юліана Юліановича (1859-1922), мовознавця-лексиколога, педагога, перекладача, брата письменниці О.Кобилянської. Родом з с.Гура-Гумора (нині територія Румунії). Був одним з перших в Україні дослідників латинської, української та грецько-української лексикографії. Є автором підручників з латинської мови, словників, йому належить праця «Естетичне виховання в гімназії».

26 ч. - минає 120 років від народження Зятика Івана (1899-1952), священослужителя. Народився у с.Одрехова на Посянні - нині у складі Польщі, після закінчення богословських студій був висвячений на священика Української Греко-Католицької Церкви, у 1935р. вступив до Чину Найсвятішого Ізбавителя. Під час німецько-радянської війни став ігуменом монастиря у м.Тернополі. В січні 1952р. арештований комуністичною охранкою і вивезений до «озерлагу» в Іркутську область, де після чергових катувань загинув 17 травня 1952 р. У 2001 році беатифікований у числі 25-ти мучеників Церкви.

120 років тому народився Державин Володимир Миколайович (1899-1964), літературознавець, критик, поет, перекладач. Народився у м.С.-Петербурзі, освіту здобув у Харківському ун-ті, став науковцем, написав працю «Панщина в римському колонаті». В кінці ІІ Світової війни потрапив до Німеччини, де став активним учасником Мистецького українського руху, був професором Українського вільного ун-ту у Мюнхені. Є автором праці «Українська поезія і її національна чинність». В усіх анкетах про свою
національність вказував ‒ «українець за переконанням».

Цього року збігає 410 літ з часу друку Часослова (1609), церковно-богшослужбової книги, що містила молитви щоденних церковних служб і призначався для священиків, читців і співаків. Часослов або Молитвосло був найпопулярнішою книгою у середньовіччі України, часто вживаного і як читанку при навчанні грамоті. Перше видання Часослова кирилицею з’явилося у 1491р. у Кракові.


О.Змієвський, В Пилипенко, тов. «Просвіта», м.Бердянськ, Запорізький край, Україна, /proberdyansk.wordpress.com/
0

Щоб коментувати на сайті, авторизуйтесь через сайт або
FACEBOOK
.
Онлайн: 1