Смайлики
X
Вставити зображення
X
Якщо потрібно завантажити зображення з комп'ютера, користуйтесь img-host.org.ua
Вставити відео
X
завантаження
 Неввічливо поводиться на сайті, це мене ображає
 Агресивні дії або залякування
 Це брехливі та образливі слова, які не відповідають дійсності
Повідомити
Відміна

Жива історія малої Батьківщини

Жива історія малої  Батьківщини
30 листопада, з нагоди столітнього ювілею, вихованці гуртка «Джерельце» та співробітники Осипенківського краєзнавчого музею завітали до шанованої в селі ювілярки Катерини Федорівни Кальченко (Куриленко), яку у ці дні вітали родичі й односельці, керівники громади.
Народилась Катерина Федорівна в селянській сім’ї в Новоспасівці, згідно з паспортними даними, 24 листопада 1919 року, (хоча в родині здавна закріпилася традиція вітати іменинницю саме 30 числа цього ж місяця), мужньо пережила багато трагічних подій, які випали на її долю: голодні 1932-33 роки, Другу світову війну, повоєнну відбудову села. Майже піввіку працювала в Осипенківській лікарні, у сфері охорони матері й дитини: спочатку – медичною сестрою-акушеркою в пологовому відділенні, а після його закриття у 1968 році – медсестрою дитячого відділення, весь час – поряд з малечею нашого і багатьох сіл Бердянщини, адже у минулі часи у нашій лікарні відновлювали й оберігали здоров`я мешканців багатьох сіл району. Можливо, ще й тому, а звісно ж, як кажуть - від природи, Катерина Федорівна є надзвичайно людяною й доброзичливою людиною, з добрим гумором і чудовою пам′яттю на події.
Звертаючись до ювілярки, директор краєзнавчого музею Олег Будяк побажав їй міцного здоров’я, поваги від оточуючих, любові від рідних і близьких людей, а юнацтво привітало ювілярку тематичними віршами і на знак поваги вручили квіти та виготовлені власноруч етнічні поробки і малюнки, побажали Катерині Федорівні міцного здоров’я, Божої опіки, радості й добра.
Довгожителька дякувала за привітання та подарунки дітей та розповіла гуртківцям справжню історію краю… Юним дослідникам і екскурсоводам цікаві розповіді Катерини Федорівни припали до душі, тим більш, що вдалося довідатися чимало фактів з історії рідного села, а спогади про багатьох знаних на Бердянщині лікарів Осипенківської лікарні, з якими у різний час довелося працювати Катерині Федорівні: відомих хірургів і головних лікарів у довоєнний і перший повоєнний час Петра Джигурди і Миколи Вдовиченка, лікарки-акушерки і завідувачки пологовим відділенням Марії Будяк, завідуючої дитячим відділенням Людмили Сметанської і багатьох інших шанованих краян, як лікарів, так й інших медичних працівників, які впродовж років самовіддано стояли на сторожі здоров`я односельців, вкрай потрібні саме тепер, коли музейники, разом з гуртківцями працюють над створенням нової експозиції з історії сіл нашої громади у ХХ ст. й зокрема, з розвитку сфери захисту здоров`я у той час.
До речі, саме Катерина Федорівна вже й раніше чимало допомогала нашим музейникам і краєзнавцям, адже це саме вона зберегла й передала для дослідження унікальний матеріал: фотокартки й листи 1930-х років, які висвітлили життя й трагедію її рідного дядька - новоспасівця Степана Говяза, репресованого військового льотчика й першого чоловіка відомої льотчиці-землячки Поліни Осипенко, хоч впродовж десятиліть офіційна історіографія заперечувала його внесок у становлення героїні, та й саме його існування теж. А відеосюжети з документальних досліджень, у яких Катерина Федорівна, разом з іншими старожилами, ділиться родинними й власними дитячими спогадами, зокрема й про велелюдне сільське весілля й вінчання у Покровській церкві Новоспасівки у лютому 1926 року Степана Говяза й Поліни Дудник (Говяз), часто демонструється в музеї нашого села під час екскурсійних заходів, тож нашому юнацтву вже багато чого було відомо, але вдалось довідатися й чимало нового завдяки цікавій співрозмовниці.
Своїм ясним розумом та щирою вдачею Катерина Федорівна є беззаперечним прикладом для наступних поколінь. Тож многая літа!

30.11.2019 Марія Турчак, науковий працівник Осипенківського краєзнавчого музею на Бердянщині
0

Щоб коментувати на сайті, авторизуйтесь через сайт або
FACEBOOK
.
Онлайн: 1