Смайлики
X
Вставити зображення
X
Якщо потрібно завантажити зображення з комп'ютера, користуйтесь img-host.org.ua
Вставити відео
X
завантаження
 Неввічливо поводиться на сайті, це мене ображає
 Агресивні дії або залякування
 Це брехливі та образливі слова, які не відповідають дійсності
Повідомити
Відміна

Обережно, у Запорізькій області кусають змії

Обережно, у Запорізькій області кусають зміїВчора, десятого червня, швидка допомога доставила в клініку тридцятирічного чоловіка, якого вкусила в ногу змія. Випадок стався в селі Сергіївка Вільнянського району, повідомив голова незалежної профспілки працівників швидкої медичної допомоги Анатолій Сидоренко.

Це вже не 1-а жертва зміїних укусів в нашому регіоні. За останні кілька тижнів укушеними виявилася жінка пенсійного віку і дитина. Щоб попередити укус змії, людині слід знати умови їхнього місцеперебування і спосіб життя.

Змії поширені в заболочених місцях, болотах, у зарослих озер і ставків, у горах і пустелях. Будучи нічними тваринами, вдень вони ховаються в старих пнях, у копицях сіна, під каменями або стовбурами дерев. Тому ці предмети краще не чіпати голими руками, а користуватися палицею. Особливо уважним треба бути в занедбаних кар′єрах, серед кам′яних руїн, у розваленому дерев′яному будинку - змії зрідка селяться на місцях, залишених людиною.

Всі, хто відправляються в райони, де багато отруйних змій, повинні мати щільні штани і високе взуття.

Як уникнути укусів змій та павуків

Щороку в Україні люди страждають від укусів отруйних змій та павуків. Здебільшого це реанімаційні випадки, які іноді стають летальними. Особливо небезпечними ці укуси є для дітей та хворих людей, імунітет яких ослаблений хронічними захворюваннями чи навіть складною формою нежиті.

Звичайно, протягом перших годин врятувати може сироватка, проте її немає навіть в обласних центрах, тож залишається лише попереджати людей про можливу небезпеку. Особливо з огляду на те, що з кожним роком кількість отруйних павуків зростає, розширюючи свою географію. За умов потепління клімату найнебезпечніший їх вид каракурт або «чорна вдова» раніше зустрічався тільки на півдні, а зараз вже дістався не лише Дніпропетровської, а й Кіровоградської області та південної частини Харківської.

Після укусів і павуків, і гадюк сироватку можна вводити протягом 1-2 годин, далі відбуваються незворотні процеси.

На території України представлено 13 видів змій, хоча й тут у спеціалістів є розбіжності. Деякі виділяють 5 видів, а дехто два з них вважають підвидами і виділяють 3 основних видів отруйних змій. Таким чином, неотруйних вужоподібних є 8 видів, до яких можна зарахувати медянку та різні види полозів (найбільший з них полоз жовтобрюх, який може сягати до 2,5 метрів, є найбільшою змією у Європі). З вужів на території України зустрічаються два види – водяний та звичайний.

Щоб розрізнити отруйних змій від неотруйних, треба на відстані зазирнути їм в очі. До речі, в більшості випадків наші змії – це денні види. По-перше, у них зіниця округла та (на відміну від гадюк) вертикально поставлена, як у кішки. По-друге, голова гадюки чітко відмежована від тулуба та має широку задню частина. По-третє, хоча гадюка має дуже велику варіабельність в забарвленні, в основному її класична форма – сіра або сіро-оливкова. Крім того, вона має зигзагоподібну смужку, яка проходить вздовж всієї спини.

Розміри гадюк рідко сягають більше одного метра (такої довжини можуть бути лише старі екземпляри), але переважно складають 60-70 см.

У нас багато видів полозів, які є неотруйними зміями, що в основному своїх жертв умертвляють шляхом удушення. Але у них є дуже агресивні елементи поведінки. На відміну від гадюк, які в більшості випадків намагаються зникнути, відповзти, заховатися, полози нападають, роблячи обманні рухи передньою частиною тіла, і не відступають перед людиною.

Щодо запобіжних заходів, то якщо людина вийшла на галявину, перед тим, як сідати, треба уважно оглянути це місце. Не торкатися руками, а взяти палицю і обережно обстукати ті предмети, на які ви хочете сісти. У більшості випадків отруйна змія, яка там може знаходитись, дасть вам дорогу, зникнувши з вашого поля зору.

Щодо медянки, то це фактично не отруйна змія, для людини вона не є небезпечною. Так, в неї є отруйні зуби, але вони розташовані в глибині пащі і щоб змія вкусила, їй треба глибоко в рот засунути руку.

Місця існування гадюк переважно обмежуються лісовими, лісостеповими або суто степовими ділянками на досить великій відстані від будинку. На відміну від вужів (з якими досить часто плутають гадюк), які завжди знаходяться біля води – і водяний, і звичайний. Причому звичайний вуж може харчуватися більш різноманітною їжею, а водяний на 95% їсть лише рибу.

Щодо так званих «вушок» у вужів, то у них може бути різноманітне забарвлення – від білого до кремового та жовтого. Проте у водяного вужа цих вушок може просто не бути, а його класичне забарвлення – сіре, сіро-оливкове або зеленкувате і з невеликим плямками, які розташовані у шахматному порядку.

У гадюк досить великі зуби - 12-15 міліметрів довжиною. Причому швидкість укусу сягає декількох доль секунди. Це, скоріше, не укус, а удар, причому пневматичний. Два зуби змії розташовані у верхній щелепі, коли гадюка кусає, вони виходять зі спеціальних мішечків. У верхній частині також є спеціальні залози, в яких і формується отрута. В принципі, коли гадюка кусає, іде різке скорочення м’язів і отрута із залоз виходить дуже швидко у зуби, які є всередині пустими. В більшості випадків, людина не встигає зреагувати. Отрута у гадюк білкова, при цьому уражається нервова, кровоносно-судинна та серцево-судина системи.

Взагалі поведінка більшості гадюк не є агресивною. Вони попереджають про своє знаходження близько від жертви, і втікають, якщо є куди. Укус відбувається лише тоді, коли людина або сіла на змію, або зчепила її чи придавила чимось. Дуже часто змії гріються у старих деревах, бо вони холоднокровні тварини, тож коли людина їх раптово лякає, тоді буде укус. В більшості випадків цей укус не смертельний.

Смертельними є тільки обмежена кількість випадків. По-перше, якщо це дитина, бо у неї імунітет ще не сформований, а основна дія цієї отрути - розкладаються кров’яні тільця.

Отрута може бути смертельною, коли людина хвора. Це може бути навіть нежить в складній формі чи якісь хронічні захворювання, коли послаблений імунітет. Дуже постраждати від укусу може дитина до 12 років. Також дуже небезпечно, коли укус відбувається в голову або шию.

Ознаками укусу є запаморочення та підвищення температури. До речі, якщо температура підвищується, – це добре, тому що отрута є білкової природи, а при денатурації білка, яка наступає при підвищенні температури, отрута буде розкладатися. Ознаками є також запалення лімфатичних вузлів, тому що отрута проникає достатньо глибоко. Отже всі застережні засоби, які існували до цього, наприклад, припалювання, надрізання та накладання джгутів вище місця укусу зараз визнані неефективними і, більше того, шкідливими.

При укусі, по-перше, треба знерухомити кінцівку, яка постраждала від укусу, щоб отрута якомога повільніше розходилася. По-друге, потрібно накласти лід, що також буде додатковим стимулом, щоб отрута в організмі не поширювалася. По-третє, накласти м’яку шину, але ні в якому разі не джгут. Джгут, особливо якщо від накладений на більше, ніж 1 годину, провокує некроз м’яких тканин. І, звичайно, треба якнайшвидше доставити людину в медичний пункт. Сироватка коштує дорого, більше того, вона є не у всіх населених пунктах, тому, якщо життю людини є загроза, треба діяти якнайшвидше.

Наскільки ефективним є відсмоктування отрути

Відсмоктування може бути ефективним при неглибокому проникненні зубів, тому що м’які тканини після укусу мають властивість злипатися, сходитися назад. З іншого боку, потрібно, щоб слизова ротової порожнини у людини, яка надає першу допомогу, була без ушкоджень. Можна сказати, що відсмоктування є одним з позитивних моментів першої допомоги, але він не є панацеєю.

В яких місцях треба бути особливо обережними

Вони можуть знаходитися в кущах, на лісових галявинах. В місцях біля води, як правило, гадюк не буде.

Яких ще отруйних тварин, плазунів, комах слід остерігатися

В Україні є три види отруйних павуків – це каракурт, тарантул і аргіопа. Аргіопа – це досить великий павук, смугастий жовто-чорного забарвлення. Розповсюджений в лісостепових та степових частинах, але у зв’язку з потеплінням клімату доходить уже до центральної частини України. Його отрута не смертельна, але укус дуже болючий.

Каракурт або «чорна вдова» є небезпечним для здоров’я людини, реєструються навіть летальні випадки. Небезпека в тому, що раніше він зустрічався тільки на півдні, а зараз за умов потепління цей павук уже зустрічається в лісостепу України. Десять років тому він переходив на територію Дніпропетровської області, зараз він уже дістався Кіровоградської та південної частини Харківської. Його небезпека в тому, щоб він дуже любить укриття і може ховатися у взутті, одязі, подорожує з різноманітною тарою, наприклад, овочами. Може зустрічатися на городах. Тому треба захищати своє тіло, коли ви працюєте на городі, не можна залишати відкритими ділянки, які знаходяться близько від землі.

Отрута тарантула менш агресивна проти організму людини, але укус також супроводжується лихоманкою. При чому якщо після укусу «чорної вдови» реакція організму (запаморочення, лихоманка, запалення лімфатичних вузлів, дуже сильний біль у м’язах, підвищення температури) наступає десь через півгодини, то після укусу тарантулу реакція відбувається одразу – сильний біль, слабкість, нудота.

Смертельним є укус тільки каракурта. Цей укус особливо небезпечний для людини менше 35-ти кілограмів, в решті випадків він дуже неприємний, викликає багато негативних проявів, але не є смертельним. Щодо тварин, то вівці та кози можуть померти одразу. У всіх випадках після укусу треба негайно звертатися до медичних закладів. Сироватка проти отрути каракурту надзвичайно дорога, і її можна знайти навіть не в усіх обласних санстанціях.
1

Посилання на публікацію

Щоб коментувати на сайті, авторизуйтесь через сайт або
FACEBOOK
.
Онлайн: 1