Смайлики
X
Вставити зображення
X
Якщо потрібно завантажити зображення з комп'ютера, користуйтесь img-host.org.ua
Вставити відео
X
завантаження
 Неввічливо поводиться на сайті, це мене ображає
 Агресивні дії або залякування
 Це брехливі та образливі слова, які не відповідають дійсності
Повідомити
Відміна

Реєстрація земельних ділянок по новому

Реєстрація земельних ділянок по новомуЗ 1 січня 2013 року чинне земельне законодавство в Україні зазнало значних змін. Реєстрація земельної ділянки і прав власності на неї відтепер розділена між двома відомствами. Почали роботу одразу два нових реєстри – Державний реєстр речових прав на нерухоме майно, в якому реєструються речові права на земельні ділянки та їх обмеження, і Державний земельний кадастр, в якому земельні ділянки реєструються як об»єкти права. Цілком зрозуміло, що пересічних громадян турбують питання: «До якої організації тепер звертатись для оформлення права на земельну ділянку?», «Скільки за новими правилами триватиме ця процедура?», «Які документи необхідні?» та «Скільки це коштуватиме?». Ситуацію, пов’язану з законодавчими змінами в сфері реєстрації земель коментує начальник Головного управління Держземагентства в Запорізькій області Іван Гашенко.


З початку року діємо за новими правилами

З нового року набрали чинності Закони України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» та «Про державний земельний кадастр». Набрав чинності і новий «Порядок ведення Державного земельного кадастру».
Вищезазначеними законодавчими актами повністю змінено порядок набуття прав на земельну ділянку. Так, з початку цього року право на землю виникає лише з дня його реєстрації в державному реєстрі прав Державною реєстраційною службою, утвореною при Міністерстві юстиції України, або ж нотаріусами при посвідченні угод щодо відчуження земельних ділянок.
До реєстрації права на землю здійснюється реєстрація земельної ділянки в Державному земельному кадастрі. Однак, слід зазначити, що це не відірвані одна від одної реєстраційні системи. Фахівці обох відомств за допомогою повністю захищених автоматизованих систем зв’язку передають необхідну інформацію в електронному режимі. Метою таких нововведень є концентрація реєстрації прав на всі об’єкти нерухомості, в тому числі земельні ділянки, в одному Реєстрі прав по прикладу розвинутих цивілізованих країн світу.
Громадянам не слід турбуватися про те, що відтепер їм доведеться ходити по інстанціям, вистоювати довжелезні черги та витрачати час. Навпаки, з введенням чітко визначених термінів реєстрації земельних ділянок та прав на них, відкритість інформації, запровадженням контролю і відповідальності за дотриманням строків, процедура оформлення права на земельну ділянку стала більш зручною і комфортною для населення. Окрім того чинним земельним законодавством передбачена можливість проходження всіх необхідних етапів реєстрації права на земельну ділянку за принципом «єдиного вікна».


Державна реєстрація земельної ділянки за 14 днів

Оформлення земельної ділянки зараз фактично розділено на два етапи, перший – виконання документації із землеустрою ліцензованою землевпорядною організацією на договірних засадах і другий етап – державна реєстрація земельної ділянки в територіальних органах Держземагентства та реєстрація права в реєстрі майнових прав.
Для виконання функцій реєстрації земельних ділянок в складі Держземагентства України спеціально введено нову посаду держслужбовців - державних кадастрових реєстраторів. До цих фахівців законодавство встановлює чіткі вимоги – вони повинні мати вищу землевпорядну або юридичну освіту і стаж роботи не менше двох років за спеціальністю. На сьогодні в Запорізькій області штат державних кадастрових реєстраторів повністю сформований. Всі вони отримали ключі доступу до Національної кадастрової системи (НКС), яка розпочала свою роботу з 1 січня поточного року.
Саме до державного кадастрового реєстратора відповідного районного (міського) відділу Держземагенства після виготовлення і погодження землевпорядної документації повинен звернутися громадянин, або уповноважена ним особа, із заявою про реєстрацію земельної ділянки у Національній кадастровій системі.
Терміни здійснення реєстрації земельних ділянок чітко визначено діючим законодавством – на це відводиться 14 календарних днів (правда, лише у тому випадку, якщо не буде виявлено помилок у документації і вона не викликає додаткових запитань). До речі, так було і раніше, однак, сьогодні передбачаються санкції за порушення встановлених термінів реєстрації. Якщо терміни реєстрації порушено вперше – винний підлягає притягненню до адміністративної відповідальності в розмірі 50 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. За повторне порушення – від 50 до 200 мінімумів. Якщо ж дане порушення допущено втретє – посадова особа відстороняється від роботи і позбавляється права займати цю посаду і виконувати такі роботи.
Після проведення державної реєстрації земельної ділянки, заявникові безоплатно надається витяг з Державного земельного кадастру про підтвердження внесення відомостей до нього.
Надалі дані про земельну ділянку в електронній формі передаються до Укрреєстру, де згідно з заявою громадянина здійснюється наступний крок - державна реєстрація прав на земельну ділянку. На цю процедуру відводиться не більше 14 робочих днів. Після отримання в порядку інформаційного обміну даними інформації про реєстрацію права на земельну ділянку, державний кадастровий реєстратор Держземагентства України вносить до Поземельної книги відомості про власників або користувачів земельної ділянки, а громадянин отримує свідоцтво про право власності на земельну ділянку.
Окремо необхідно звернути увагу на те, що запровадження видачі з 1 січня 2013 року свідоцтв про право на земельну ділянку зовсім не означає, що слід негайно міняти державні акти на такі свідоцтва. Всі державні акти, видані відповідно до вимог раніше діючого земельного законодавства, вважаються дійсними. Їх заміна на свідоцтва буде здійснюватись поступово при продажу, даруванні, міні, інших трансакціях з землею.

Інформація про земельні ділянки відтепер у вільному доступі

Разом із запровадженням роботи Національної кадастрової карти інформація про земельні ділянки в Україні стала відкритою. Зайти до кадастрової карти на офіційному веб-сайті Держземагентства України відтепер може кожен пересічний громадянин.
Загальнодоступною стала інформація про кордон України, межі областей, районів, населених пунктів, земельних ділянок, а також кадастрові номери, форми власності, цільове призначення та інш. окрім персональних даних землевласників та землекористувачів, оскільки це забороняється законом про захист персональних даних осіб. Отже, якщо земельна ділянка зареєстрована, знайти її на карті зовсім не складно.
З відкриттям в Україні публічної кадастрової карти було зроблено рішучий крок для наведення порядку в системі відведення земель, недопущення помилок при оформленні документації, викорінення корупції та земельних махінацій із сфери земельних відносин.
До речі щодо виявлених помилок. Якщо ви, шановні громадяни, виявили помилки чи неточність на публічній кадастровій карті (наприклад технічного характеру, пов’язану з фізичними даними про ділянку, або ж інші - межі вашої земельної ділянки накладаються на сусідні ділянки) то будь ласка, відзначте їх. Для цього фахівці Держземагентства України розробили спеціальну табличку зворотного зв’язку на самій публічній кадастровій карті. У цю форму необхідно ввести власні дані, інформацію про земельну ділянку та відзначити помилку. Система побудована таким чином, що більшість технічних помилок виправляються автоматично. Але для цього необхідно заявляти про них.

Вартість послуг стала на 30% меншою

Законодавчих змін зазнали і розміри оплати послуг, які надаються органами Держземагенства. З 10 січня 2013 року вступила в силу Постанова Кабінету Міністрів України від 05.12.2012 №1217 «Про внесення змін до Постанови КМУ від 01.08.2011 №835», відповідно до якої завдяки автоматизації процесів адмінпослуги подешевшали майже на третину.
І якщо в минулому році громадяни за реєстрацію земельних наділів платили 255 гривень, то у поточному році ця сума становитиме 184 гривні, з яких 65 гривень сплачується органам Держземагентства за реєстрацію в Національній кадастровій системі та 119 гривень – за реєстрацію права власності органам реєстрації майнових прав.
- Позитивність законодавчих змін очевидна. Завдяки високотехнологічній електронній системі державна реєстрація земельних ділянок за новою процедурою відбуватиметься в кілька разів швидше, що зведе нанівець черги, затягування з розглядом документів та інші незручності, з якими раніше зіштовхувалися громадяни. Впевнений, що як і будь-які інші нововведення, нова система державної реєстрації земельних ділянок і прав на них повинна деякий час попрацювати, щоб пересічні громадяни на власному досвіді змогли переконатися в її перевагах, - додав в завершенні начальник Головного управління Держземагентства в Запорізькій області Іван Гашенко.

Записала Тетяна Єлефтеріаді,
зав.секторм взаємодії із ЗМІ Головного управління
Держземагентства в Запорізькій області

0

Посилання на публікацію

Щоб коментувати на сайті, авторизуйтесь через сайт або
FACEBOOK
.
Онлайн: 1