Смайлики
X
Вставити зображення
X
Якщо потрібно завантажити зображення з комп'ютера, користуйтесь img-host.org.ua
Вставити відео
X
завантаження
 Неввічливо поводиться на сайті, це мене ображає
 Агресивні дії або залякування
 Це брехливі та образливі слова, які не відповідають дійсності
Повідомити
Відміна

Впровадження ринку земель

Впровадження ринку земельНезважаючи на те, що питання про землю — одне з найбільш дискусійних і заполітизованих питань аграрної політики України, у площині якого точаться суперечки протягом двох десятиріч, — одностайності з приводу того, яким має бути цей ринок, немає досі. Багато кого в Україні лякає залучення в обіг земель сільськогосподарського призначення. Тому погляди на вирішення означеної проблеми різні — аж до протилежних: від формування виключно ринку оренди землі до зняття будь-яких обмежень на передачу у власність/торгівлю землями сільськогосподарського призначення.
Причинами низького рівня сільськогосподарського виробництва й побоювання певною категорією населення запровадження повноцінного ринку земель сільськогосподарського призначення є не тільки відсутність досвіду реформування економіки та формування ринкової економіки в аграрній сфері, а й недооцінка товарно-грошових відносин в аграрній сфері, основою якої є земельні відносини.
Даний фактор справив значний вплив на створення міфів про загрози запровадження повноцінного ринку для селянства. Між тим землі сільськогосподарського призначення певний час використовуються на умовах орендних відносин як однин із елементів ринкових відносин.
Прийняття Закону України «Про ринок земель» є вимогою часу. Законом необхідно передбачити основні принципи державної політики на ринку земель сільськогосподарського призначення як базису для реалізації державою економічних механізмів регулювання відповідного ринку земель. До них можливо віднести етапність запровадження ринкового обігу земельних ділянок, консолідація земель, проведення обстеження ґрунтів та нормативної грошової оцінки, встановлення нижнього порогу цін на земельні ділянки сільськогосподарського призначення на рівні нормативної грошової оцінки, проведення землевпорядної експертизи земельних ділянок з особливо цінними землями, продаж земель лише фізичним особам-громадянам України, обмеження щодо максимальної граничної площі земельних ділянок, які можуть перебувати у приватній власності однієї особи для ведення товарного сільськогосподарського виробництва.
Врахування даних факторів створює механізм протидії розвитку хаотичного функціонування ринку відповідних земель та дозволить упорядкувати його формування. Запровадженню повноцінного ринку передує створення інфраструктури ринку земель та прийняття Закону України «Про державний земельний кадастр», як основного інфраструктурного елемента.
Впровадження обігу земель сільськогосподарського призначення дасть по-перше і це мабуть головне, те, що громадяни отримають можливість повністю реалізувати своє конституційне право на землю в частині вільного розпорядження земельною власністю.
По-друге, у фінансово-економічному аспекті підтримки виробників продукції сільського господарства кардинально розшириться база кредитування під заставу землі або права її оренди.
І по-третє, реалізація земельної реформи дозволить оптимізувати сільськогосподарське землеволодіння та землекористування сільських громад у напрямі поширення середньо товарних господарств ринкового типу шляхом визначення науково обґрунтованих граничних площ для ведення товарного виробництва. Сьогодні ця площа відповідно до пункту «Перехідних положень» Земельного кодексу України обмежена 100 га і є економічно нераціональною для ведення господарства.
Запровадження вільного ринку земель, - не обезземелити українського селянина. Земля повинна стати товаром, але залишитися у власності українців. Обіг сільськогосподарських земель має бути між громадянами України. Землі, які не обробляються або ж вони нічийні, акумулюватиме Державний фонд земель як інститут контролю за обігом землі і управління землею державної власності. Він також викуповуватиме землю в населення, яке побажає продати свої наділи, а потім здаватиме їх в оренду.
Тож першочерговим завданням є захист інтересів сільської громади, фермера. Селяни мають жити на землі, її обробляти та отримувати від цієї діяльності дохід, здатний забезпечити гідні умови для духовного та культурного розвитку члена сільської громади.
Прийняття закону про консолідацію сільськогосподарських земель дозволить уникнути рейдерства, і досягнути того, щоб довгострокова оренда стала підставою для земельної іпотеки.
Сьогодні вже розпочато роботу щодо створення нової системи кредитування агропромислового комплексу під іпотеку землі або заставу права довгострокової оренди при обов’язковому страхуванні виробництва сільськогосподарської продукції. Важливо, що селяни, які не бажають займатися сільськогосподарською діяльністю, зможуть продати свою землю за реальними цінами, одержавши в такий спосіб початковий капітал для підприємництва.
Наявність мораторію сьогодні сприяє розвиткові тіньового обігу землі, наявність мораторію ввійшла в протиріччя з діючими нормами законів і породила серйозні проблеми в середині держави.
Тому прийняття Закону дозволить сформувати надійний механізм для забезпечення реалізації конституційних прав на землю державою, територіальними громадами та громадянами. Запровадження повноцінного ринку земель в Україні та включення в економічний обіг сільськогосподарських земель має вирішити значний комплекс питань: від структуризації суб’єктів господарської діяльності, консолідації земель до підвищення мотивації аграрної праці.
Відділ Держкомзему у Гуляйпільському районі Запорізької області
1

Посилання на публікацію

Щоб коментувати на сайті, авторизуйтесь через сайт або
FACEBOOK
.
Онлайн: 1