Смайлики
X
Вставити зображення
X
Якщо потрібно завантажити зображення з комп'ютера, користуйтесь img-host.org.ua
Вставити відео
X
завантаження
 Неввічливо поводиться на сайті, це мене ображає
 Агресивні дії або залякування
 Це брехливі та образливі слова, які не відповідають дійсності
Повідомити
Відміна

Як довго Україна проживе без російського газу

Як довго Україна проживе без російського газуУкраїна припинила закупівлю російського газу, щоправда лише до сильних морозів. Для того щоб не залежати від Газпрому та політичної волі Москви, українцям потрібні мільярдні інвестиції у власне газовидобування та ліберальне оподаткування

Вчора, 25 листопада, голова правління Газпрому Олексій Міллер заявив, що постачання газу для України припиняються у зв’язку з не надходженням від НАК Нафтогаз України нових платежів. “Уже зараз, до настання серйозних холодів, Україна почала активний відбір газу з підземних сховищ, які й так недостатньо заповнені, - залякував він неодноразово. - Відмова від закупівлі російського газу створює серйозні ризики для надійного транзиту газу до Європи по території України і для газопостачання українських споживачів майбутньою зимою”.

У відповідь на це прем′єр-міністр України Арсеній Яценюк повідомив, що уряд наказав Нафтогазу припинити закупівлі природного газу у Російської Федерації. “Це не вони нам не постачають газ, це ми у них не купуємо. І зроблено це у зв′язку з тим, що цінові пропозиції, що надходять від наших європейських партнерів, набагато кращі, ніж від нашого північного сусіди”, - заявив Яценюк сьогодні по обіді.

В українському уряді впевнені, що країна зможе забезпечити всі свої потреби в природному газі цієї зими з європейського напрямку. До того ж, як уточнює Нафтогаз, Україна не відмовляється від російського газу повністю. І за гострої необхідності, відповідно до поточних угод із Газпромом, планує закуповувати російський газ залежно від рівня споживання в Україні та з урахуванням пропозицій на європейському ринку.

Реверсних поставок із Європи вистачить навіть у тому разі, вважають в Кабміні, якщо Москва відмовиться постачати Україні газ у відповідь на знеструмлення АР Крим. Нагадаємо, з 21 листопада через підривів ЛЕП материкова Україна припинила постачання електроенергії до Криму. Міністр енергетики РФ Олександр Новак на початку поточного тижня повідомив, що Росія може розглянути заходи у відповідь щодо України.

Чим багаті, тим і раді

За словами виконавчого директора Нафтогаз України Андрія Пасішника, рішення Кабміну є логічним і економічно обґрунтованим, зважаючи на те, що запаси газу на сьогодні в газосховищах перевищують майже на півтора мільярди показник минулого року, а відбір газу, навпаки, суттєво зменшився, за 2015 рік внутрішнє споживання газу скоротилося на 20% за рахунок, заходів направлених на енергозбереження, що проводить Уряд.

“Тобто і запаси у нас дозволяють, і відбираємо ми менше – ціна зросла на газ, люди і промисловість почали суттєво економити, лічильники ставити. А ціна на ринках газу йде вниз, тому наразі немає економічних чинників купувати газ у Газпрому, а краще вичекати зниження ціни та закупити у Європі”, - каже він НВ.

Опитані експерти з енергетичних питань заспокоюють, що зиму ми маємо пережити без перебоїв, як і минулого року. Україна накопичила станом на листопад газу у сховищах в об’ємі 16,5 млрд. куб. м., а у 2014 році на цю ж дату було 14,6 млрд. куб. м.

“Якщо взяти показник співвідношення кількості газу в газосховищах до обсягів внутрішнього споживання, плюс транзиту протягом останніх 10 років, то побачимо, що газ, не буферний, а саме закачаний у газосховища на початок опалювального сезону становив 9,46%, минулого року він складав 9,6%, позаминулого - 8,65%. Тому, коли нам закидають, що Україна мало газу закачала, і нам не вистачить, насправді ніякої катастрофи нема”, - запевняє президент центру глобалістики Стратегія ХХІ Михайло Гончар.

Проте це не означає, що його нам на зиму вистачить і докуповувати не доведеться. Багато буде залежати від того, якою буде зима. Якщо зима буде тепла, то нам не потрібно буде покупка газпромівського газу, обійдемося закупівлями газу в Європі. “Але, наприклад, коли в лютому починаються різко морози, які тривають тиждень-другий, то різко зростає попит на газ. У другій половині зими, коли вже сховища частково спустошені, обсяг газу в сховищах менший, тиск менший, швидкість відбору менша. Відповідно, нам можуть знадобитися закупівлі газу в першому кварталі 2016 року”, - каже старший аналітик інвестиційної компанії Dragon Capital Денис Саква.

Питання економії

Що ж стосується заявленого скорочення внутрішнього попиту на газ, то ту, впевнені експерти, влада лукавить. Тобто справді, якщо у 2005 році обсяг внутрішнього споживання газу був 76,4 мільярда кубів на рік, то минулого року був – 42,6, а у цьому році – буде близько 36,5. При одночасному зменшені транзиту газу з 121,5 мільярд кубів у 2005 році до 65 у поточному, каже Гончар.

Проте відбувається скорочення споживання аж ніяк не за рахунок підвищення енергоефективності. Скорочення внутрішнього споживання газу на рівні 20% має пряму кореляцію із показниками зниження економіки і скороченням промислового виробництва, запевняють експерти. “Насправді нічого з боку Уряду не робиться для енергозбереження. Але оскільки потрібно показати західним партнерам і українському суспільству що начебто вони цілодобово працюють над реалізацією заходів з енергозбереження та підвищення енергоефективності української економіки”, - каже директор спеціальних проектів науково-технічного центру Психея Генадій Рябцев.

Промисловість наразі вже платить ринкові ціни на газ, тому вони самі вирішують, яким чином їм здешевлювати витрати на газ. “Тобто для металургів – це використання технологій пиловугільного вдування, використання коксових газів, доменних газів для виробництва електроенергії та тепла. Через те, що у них ціни ринкові, вони ці питання вирішують більш ефективно”, - коментує Саква.

Великі проблеми якраз у сфері населення та теплокомуненерго. Проте не можна сказати, як зазначає експерт, що українці не реагують на суттєве подорожчання споживчого газу. “Високі тарифи на газ є стимулом для населення до зниження споживання. У першу чергу за рахунок енергозбережних технологій, теплоізоляції будівель, заміни котлів на більш сучасні”, - каже Саква.

Ціна питання

Переговорний процес щодо вартості російського газу для України у новому році має розпочатися у грудні 2015 року. А умови постачання російського газу в Україну переглядатимуться січні-березні наступного року. Наразі у України немає зобов’язання закуповувати певний фіксований об’єм природного газу.

У 2015 році середньозважена ціна закупівлі газу у Газпрому складала близько $300 за тисячу куб. м., при тому, що Європі Газпром продавав в середньому по $237,5. А ціна європейських реверсних постачань в Україну була протягом року приблизно на $282, згідно офіційних даних. Тому в Європі він дійсно може бути дешевше купувати газ, ніж той, що ми купуємо в Газпромі.

Проте якщо у самій Європі виникне дефіцит газу, і ціна його зросте, для України картина може стати зворотною. Але передбачити вигоду від купівлі газу у Газпромі практично не можливо, адже якщо у Європі вартість визначається ринковими механізмами, то у Росії – від політичної забаганки. Тому ціна може не впасти, а може і вирости.

У попередні місяці вартість газу на європейських і американському ринках знижувалася. Так, якщо ще у січні 2015-го на газових хабах Європи вартість газу була (без доставки) $242-$249, то на початку липня вона знизилась вже до $236-$243, а станом на початок листопада – $192-$203. З першого кварталу наступного року ціна на газ на світових ринках має знизитись ще більше, вважають експерти.

“Якщо взяти до уваги деяку статистику, яку Газпром оприлюднював десь наприкінці третього кварталу, то в принципі ціна на газ може впасти доларів на 20, як мінімум, - каже Гончар. – Динаміка цін на газ повторює динаміку цін на нафту, а оскільки ціни на нафту впродовж цього року йшли до низу, то весь наступний рік буде пов′язаний із зниженням ціни на газ”. Найбільше вартість газу, за його прогнозами, знизиться у першому і третьому кварталах наступного року. Тож Україні справді може бути економічно доцільно не купувати газ наразі взагалі.

Диверсифікація джерел

Теоретично Україна могла б закупити газ і на інших ринках, адже, як відомо, зменшення частки монополії призводить до зниження ціни. Саме у такий спосіб Україна могла б сподіватися від Москви на реальне зниження вартості газу.

Проте будь який із відомих варіантів є доволі затратним для держави, оскільки потрібні кошти для розбудови інфраструктури. “Якщо ми говоримо про газ Середньої Азії, то ми залежимо від волі Газпрому на його транспортування по своїх газопроводах. Газпром ніколи дозволу не дасть на транспортування газу з Туркменії. Транспортувати у танкерах теж майже не можливо, оскільки, по-перше, у нас немає заводу для його прийому”, - каже Саква.

І, по-друге, турки не дуже хочуть, щоб ці величезні танкери зі скрапленим газом проходили по центру Стамбула через Босфорську протоку. З Туреччиною важко буде домовитися щодо цього питання ще й тому, що турки відкривають Босфор для російського нафтового експорту, очевидно із цілком реальною вигодою для себе.

Тобто, коли мова йде про фізичні обсяги постачання скрапленого газу до України, то відсутні терміналу для його прийому. Або ж ми можемо купувати газ, наприклад, з польського терміналу LNG, чи з литовського порту Клайпеді, але при умові, що з′являться побудуємо інтерконектори, які дозволять нам цей газ отримувати.

“Це невеликий інтерконектор, десь 1,5 сотні кілометрів. Збудувати його потрібно, щоб розширити існуючі трубопровідні потужності між Україною і Польщею, бо вони ще 1963 року створені. І щоб отримувати газ не у скрапленому вигляді, а вже в готовому, як трубопровідний газ тому що в скрапленому вигляді він дорожчий, - пояснює Гончар. На це потрібно близько 250 млн євро”.

Власні ресурси

Як варіант, Україна може нарощувати власне внутрішнє видобування газу, але для цього окрім інвестицій потрібні ще відповідні зміни у оподаткування галузі, подолання корупції в державних органах, зміни в законодавстві щодо захисту прав інвесторів, покращення інвестиційного клімату в цілому.

“З такими умовами оподаткування, як у нас, перспектив взагалі ніяких немає. Реальна ставка рентної плати на видобуток газу сягає 70%. Тому тут треба вирішувати питання з оподаткуванням в галузі, щоб компанії були зацікавлені в інвестуванні”, - розводить руками Саква. Наприкінці літа Міністр фінансів Наталія Яресько вже анонсувала зниження рентної ставки до 14%-29%. Проте це питання так і зависло у повітрі.

Так, впродовж останніх 10 років обсяг щорічного газовидобутку був достатньо стабільним – 20-21 млрд куб. м. В 2014 році, в зв′язку з анексією Криму, Україна втратила близько 1,5 млрд щорічного об’єму, тож минулого року газовидобуток склав близько 19,5 млрд. куб. В 2015 році, у зв’язку із встановленням вищезгаданого розміру рентної плати, відбулося деяке падіння видобутку. Оцінюється воно у 2%-3%. “Якщо нічого не зміниться, наступного року може бути і 18 млрд., а потім падіння прискориться. У нас було вже в 1990-х роках, що через схожу кризову ситуацію, газовидобуток падав до рівня 16 млрд кубів”, - каже Гончара.

Плюс, зараз розгорається черговий скандал через те, що Держгеонадра скасували 19 ліцензій на видобуток газу та нафти, у деяких випадках, з надуманих причин. Зрозуміло, якщо у компанії JKX, яка є одним з найбільших постачальників, забрати ліцензії, то про яку інвестиційну привабливість і які перспективи видобутку газу може йти мова.

За оцінками експертів, собівартість газовидобутку в українських свердловинах різниться суттєво, тому середній показник Харківській і Полтавській областях, шельфу Чорного моря, західній Україні реальної картини не покаже. Проте, апріорі, власне виробництво обходитиметься дешевше за імпортний газ. Особливі оптимісти облічують собівартість українського газу в $130 за тис. куб. м.

“У 2011 році українці спожили загалом 59,3 млрд куб. м газу, минулого року спожили 42,4 млрд (при середньому видобутку 20,5 млрд.). І якщо ми його зберігаємо тенденцію до зниження споживання, і виходимо до рівня нижче 30 млрд кубів, і одночасно нарощуємо ще хоча б на 5 млрд кубів свого виробництва, то у нас імпорт стає взагалі невеликою величиною - 5 млрд кубів на рік”, - оцінює українські перспективи Гончар.

За оптимістичним сценарієм, заяви Прем′єра про те, що в 2025 році можна взагалі відмовитись від імпорту газу, виглядають цілком реальними. Та на це потрібна політична воля, яку наразі ніхто не спостерігає.

nv.ua

0

Посилання на публікацію

Щоб коментувати на сайті, авторизуйтесь через сайт або
FACEBOOK
.
Онлайн: 1